علت درد مقعد چیست و نشانه چه بیماری‌هایی می‌تواند باشد؟

علت درد مقعد چیست و نشانه چه بیماری‌هایی می‌تواند باشد؟

درد مقعد از بیماری های رایجی است که شیوع بسیار بالایی نیز دارد. این مشکل می تواند از عوامل متعددی نشات گیرد که نیاز به بررسی های بیشتری دارد. این عارضه می تواند نشان دهنده بیماری های رایجی مثل بواسیر و یا بیماری های نادری مانند سرطان روده یا رکتوم باشد.

علت درد مقعد و باسن چیست؟

درد مقعد می تواند نشانه ای از بیماری های مختلف باشد که این عارضه ها می توانند از تورم عروق، شکاف مقعد، انواع بیماری های عفونی یا بیماری سرطان متغیر باشد. در هر حال اگر دچار درد مقعد هستید و به صورت مداوم ادامه دارد لازم است برای درمان و پیدا نمودن علت بیماری به پزشک مراجعه کنید.

درد مقعد یا باسن نشانه چی بیماری های می باشد؟

درد مقعد می تواند از بیماری های مختلفی ناشی شود، این بیماری ها عبارتند از :

درد بی دلیل مقعد

سندرم لواتور بیماری است که موجب گرفتگی آنی و بی علت عضلات مقعد  و درد باسن می گردد، این سندروم احساس درد و فشار در رکتوم را به همراه داشته و درد آن همزمان با نشستن تشدید می شود. علت دقیق این سندروم مشخص نشده اما امکان ابتلا آن در خانم ها بیشتر از مردان است.

بواسیر

هموروئید یا بواسیر شایع ترین بیماری مقعدی است که موجب تورم عروق در این ناحیه می گردد، هموروئید در واقع بالشتک های پرخونی در ناحیه مقعد است که وظیفه کنترل عمل دفع را بر عهده داشته و در اثر فشار وارده دچار آسیب می شود. بواسیر همراه با درد باسن، خونریزی و سوزش است به همین دلیل این عارضه علت خون آمدن از مقعد نیز شناخته می شود.

شقاق

شقاق یا فیشر از دیگر بیماری های شایع مقعد است که همانند بواسیر ناشی از فشار روی داده و موجب بروز ترک بر دیواره خارجی مقعد می گردد، مهمترین علت بروز شقاق ابتلا به یبوست و اسهال مداوم است. این بیماری همراه با درد، سوزش است و موجب خون آمدن از مقعد می شود.

کیست مویی

این بیماری که با نام کیست پیلونیدال نیز شناخته می شود، موجب ایجاد کیست مویی در ناحیه زیر کمر می شود. کیست همراه با درد بسیار و عفونت است. کیست مویی بیشتر در مردان جوان ایجاد می شود.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از بیماری های آمیزشی است که عامل آن ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV شناخته می شود. ورود این ویروس به بدن باعث رشد بافت هایی کلمی شکل بر روی سطح پوست می گردد که نیاز به درمان فوری دارد زیرا این ویروس توانایی سرطانی کردن بافت های بدن را دارد و می تواند موجب درد مقعد شود.

مقعد خارش دار

خارش مقعد می تواند ناشی از عوامل بسیاری مانند رطوبت، عدم رعایت بهداشت، شستشوی بیش از اندازه مقعد یا استفاده از لباس های نامناسب و تنگ روی دهد. که خارش و التهاب شدید این ناحیه را به همراه دارد.

عفونت روده

اگر روده دچار عفونت شود، می تواند درد و ناراحتی مقعد را به همراه داشته باشد. بیماری هایی مانند آبسه آنورکتال، پروکتیت و التهاب رکتوم عامل این عفونت می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده بیماری های التهابی روده مانند کرون و کولیت، سرطان روده بزرگ، پروستاتیت، نزدیکی مقعد، پرولاپس و … نیز می توانند عاملی برای درد مقعد باشند.

درد مقعد چگونه درمان می شود؟

درد مقعد را نمی توان بیماری دانست بلکه نشانه ای از عارضه های مختلفی است که نیاز به بررسی و درمان دارند. از آنجایی که نواحی مقعد و روده بزرگ می تواند دچار عارضه هایی مختلف و گاه خطرناک شود، پیدا کردن علت این درد به خصوص اگر مکرراً تکرار شود و همراه با علائم دیگری مانند خونریزی، سوزش و خارش باشد، نیاز به بررسی های جدی پزشک دارد. اما راهکار های خانگی نیز وجود دارند که می توان با آنها درد را تا پیش از مراجعه به پزشک تسکین داد ولی این روش ها تنها درد را بهبود می بخشند و تاثیر چندانی بر درمان عارضه ندارند. برخی از روش های درمان درد مقعد عبارتند از :

  • حمام سیتز: یکی از روش های متداول آب درمانی، استفاده از حمام سیتز یا همان حمام نشیمن است که می تواند در درمان بیماری های مقعدی و عفونت ها موثر باشد. برای این درمان کافی است تشت را از آب گرم پر نموده و برای مدت ۱۵ دقیقه در آن بنشینید
  • کیسه یخ : سرد نمودن ناحیه ای که دچار درد شده می تواند به سرعت درد مقعد را کاهش دهد.
  • بی حس کننده ها: در صورت تداوم یافتن درد ها استفاده از بی حس کننده می تواند روشی موثر از سایرین باشد که در این حالت از داروهای بی حس کننده مانند بنزوکائین یا لیدوکائین استفاده می شود.
  • مصرف فیبر غذایی: همان گونه که ذکر کردیم اغلب بیماری های مقعدی ناشی از یبوست مداوم ایجاد می شوند و ساده ترین راهکار درمان یبوست مصرف خوراکی های دارای فیبر است.
  • مصرف کافی آب: آب نقش اساسی در درمان یبوست و نرم نمودن مدفوع دارد. مصرف حداقل ۸ لیوان آب در طول روز توصیه شده است.
  • ورزش: انجام ورزش و حرکات ورزشی مناسب می تواند در تقویت عضلات و درمان یبوست موثر باشد. ورزش مناسب برای درمان این عارضه کگل و شنا شناخته می شود.

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Notify of