برای خون در مدفوع به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای خون در مدفوع به چه دکتری مراجعه کنیم؟

دیدن خون در مدفوع به مقدار کم و به رنگ قرمز روشن خیلی نگران کننده نیست. اگر شما در سلامت کامل بوده‌اید و فقط یک بار مقدار کمی خون قرمز روشن دیده‌اید و خونریزی به خودی خود برطرف شده است، احتمالاً نیازی به مراقبت فوری پزشکی ندارید.

دیدن خون در مدفوع و زمان مراجعه به پزشک

اگر این خونریزی تکرار شد یا همراه با آن علائم دیگری هم مشاهده کردید، وقت آن رسیده که به پزشک مراجعه کنید. خصوصا اگر برای چندین روز پیاپی خون در مدفوع را مشاهده کردید، بهتر است هرچه سریع تر برای تشخیص علت به دکتر مراجعه کنید.

در صورتی که همراه با خونریزی علائمی مثل تنگی نفس، سرگیجه، درد شکم، خستگی و تب نمایان شد باید فورا و بصورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید.

به چه دکتری مراجعه کنیم؟

معمولا افراد هنگام مواجهه با این عارضه دستپاچه می‌شوند و یکی از سوالات مکرر بیماران این است که برای خون در مدفوع به چه دکتری مراجعه کنیم؟

ایجاد التهاب و خونریزی از قسمت های مختلف دستگاه گوارش می‌تواند باعث ایجاد خون در مدفوع شود. اگر رنگ خون روشن باشد احتمالا خونریزی از بخش‌های انتهایی دستگاه گوارش مثل روده و رکتوم است. بیماری هایی مثل هموروئید و شقاق می‌توانند علت ایجاد این عارضه باشند.

اما مشاهده رنگ خون تیره نشان دهنده بروز مشکل در بخش‌های بالایی دستگاه گوارش مثل معده است که نیاز به بررسی‌های دقیق تری دارد.

بنابراین برای تشخیص دقیق علت و محل خونریزی باید به دکتر متخصص گوارش مراجعه کنید. پزشک گوارش بعد از معاینه و بررسی علائم بالینی شما، آزمایش های لازم برای تعیین علت خون در مدفوع را تجویز می‌کند.

این آزمایشات که بر اساس علائم، سن و سوابق بیماری افراد تجویز می‌شود شامل موارد زیر است:

آزمایش کولونوسکوپی: ممکن است دکتر تشخیص دهد که شما نیاز به بررسی کامل کولون دارید. در اینصورت برای مشاهده کامل رکتوم و روده بزرگ این آزمایش را تجویز می‌کند.

آزمایش غربالگری خون در مدفوع: این آزمایش در سه نوبت نمونه مدفوع را بررسی کرده و وجود خون مخفی در مدفوع را نشان میدهد.

آندوسکوپی: طی این روش یک لوله باریک و منعطف که در انتهای آن یک دوربین قرار دارد از طریق دهان وارد مری و معده شده و پزشک از این روش برای مشاهده منبع خونریزی استفاده می‌کند.

انتروسکوپی: این روش شبیه کولونوسکوپی است و در آن روده باریک بطور کامل بررسی می‌شود. گاهی این آزمایش با قورت دادن یک کپسول انجام می‌شود که داخل آن یک دوربین ریز قرار دارد. این دوربین هنگام عبور از مسیر گوارشی تصاویری از داخل روده ارسال می‌کند.

سیگموئیدوسکوپی: اگر پزشک فقط قصد بررسی کولون را داشته باشد از این روش استفاده می کند.

12
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
6 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
پاسخ مشاورهدیجهرمیفاطمهصنم Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
faeze
faeze

سلام وقتتون بخیر من چندین بار خونریزی زیاد از ناحیه مقعدم داشتم تقریبا بیشتر از ۱۰ قطره نمیدونم دلیلش چیه خیلی نگرانم ممکنه سرطان باشه؟

فرید
فرید

سلام دکتر من آزمایش دادم و خون تو مدفوعم تشخیص داده شده لطفا راهنماییم کنید این خطرناکه؟ برادرم سرطان روده داشته

صنم
صنم

سلام من خون روشن بعد مدفوعم دفع میشه بگید باید چیکار کنم یکمی سوزش هم دارم بعضی وقتا

فاطمه
فاطمه

سلام من خون زیاد بعد از مدفوعم میبینم که دلیلشو نمیدونم دردم ندارم لطفا راهنماییم کنید

جهرمی
جهرمی

دیروز خون خیلی زیادی از مقعدم اومد انقدری ترسیده بودم اصلا هم درد ندارم این خونریزی از چی میتونه باشه؟

هدی
هدی

من تاحالا سه بار خونریزی داشتم اندازه ۱۰ ثانیه بعد دفع علتش چی میتونه باشه