رابطه مقعدی چیست و چه عوارضی دارد؟

رابطه مقعدی چیست و چه عوارضی دارد؟

رابطه مقعدی نوعی آمیزشی جنسی است که در آن از مقعد به عنوان عضو جنسی زنانه استفاده می‌شود. این نوع رابطه می‌تواند تاثیرات منفی بسیار بر سلامت هر دو طرف داشته باشد.

به دلیل افزایش بیمار‌ های جنسی قابل انتقال، اولویت اول در رابطه جنسی ایمنی و سلامت است و در مرحله بعد می‌توان لذت را قرار داد.

چرا رابطه مقعدی مضر است؟

مقعد آخرین بخش دستگاه گوارش است و کار آن دفع مواد زائد از بدن است. دیواره رکتوم برای عبور مدفوع کمی حالت ارتجاعی دارد و توسط دو عضله اسفنکتر داخلی و خارجی کنترل می‌شود. این عضلات به کنترل عمل دفع کمک می‌کنند.

همچنین وجود گیرنده‌های عصبی زیاد و سیاهرگ ها در دیواره و اطراف مقعد باعث افزایش حساسیت این ناحیه شده و هرگونه فشار در این ناحیه می‌تواند منجر به بروز آسیب در رگ های دیواره رکتوم شود.

ایجاد پارگی در بافت و رگ های مقعد باعث بروز بیماری ها و مشکلات بسیاری می شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

شایع ترین عوارض رابطه مقعدی

عوارض رابطه مقعدی می تواند بسیار جدی باشد و برای مدت طولانی و حتی تا آخر عمر فرد را درگیر کند:

بیماری بواسیر یا هموروئید

هموروئید داخلی و خارجی

شاید این سوال شما هم باشد که آیا رابطه مقعدی باعث بواسیر می شود؟ هموروئید هم با افزایش فشار در ناحیه رکتوم ارتباط مستقیم دارد و یکی از عوامل اصلی ایجاد آن در زنان، رابطه مقعدی است.

بیماری های آمیزشی

احتمال دریافت و انتقال بیماری ها چه از طریق رابطه مقعدی و چه واژن وجود دارد. اما بررسی ها نشان داده احتمال انتقال بیماری‌ها در این نوع رابطه بیشتر است.

چرا که مقعد محیطی مملو از آلودگی است. در طی رابطه این آلودگی ها از طریق آلت به بدن شخص وارد میشوند. از طرفی دیگر مخاط مقعد بسیار حساس بوده و در طی رابطه آسیب میبیند، پس ویروس ها خیلی سریع تر منتقل می‌شوند.

بی اختیاری مدفوع

اگر این نوع آمیزش جنسی بطور مکرر انجام شود، باعث ایجاد آسیب در عضلات اسفنکتر مقعدی و در نهایت بروز بی اختیاری مدفوع خواهد شد. این مشکل می تواند تا آخر عمر همراه بیمار باشد.

شقاق یا زخم مقعدی

شقاق و رابطه مقعدی

چون در زمان برقراری این نوع رابطه جنسی مقعد بیش از اندازه باز می شود، احتمال ایجاد شقاق یا زخم مقعد بسیار بالاست. اگر این زخم عمیق باشد، بسیار دردناک است و علائم آزاردهنده ای ایجاد می‌کند.

درمان زخم مقعدی بر اثر رابطه نیاز به معاینه پزشک برای بررسی عمق و شرایط شکاف ایجاد شده دارد.

اگر فکر میکنید به این مشکل دچار شده اید، با مراجعه به مقاله بیماری شقاق و روش های درمان آن می توانید اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

مشاوره درمان شقاق

همچنین اگر فکر می‌کنید که به شقاق یا زخم مقعدی مبتلا شدید، برای تعیین وقت و یا ارتباط با مشاوران ما در واتساپ از طریق شماره زیر اقدام کنید.

بی میلی جنسی

چون این نوع آمیزش جنسی برای بیشتر زنان دردناک و آزاردهنده است و از این طریق به ارگاسم نمی رسند، با گذر زمان و تکرار این رابطه نسبت به همسر خود سرد می شوند و علاقه ای به برقراری رابطه نخواهند داشت.

آسیب کیسه های منی

مقعد عضله ای بسیار سفت و محکم است که در طی رابطه اطراف آلت را در برگرفته و فشار بسیار زیادی را به آن وارد می کند. این فشار باعث میشود منی به طور کامل تخلیه نشود و این شرایط به شدت برای بدن مضر است.

چگونه می توانیم عوارض رابطه مقعدی را کاهش دهیم؟

با رعایت برخی نکات می توان خطرات رابطه مقعدی را کاهش داد که در ادامه آنها را عنوان می کنیم:

استفاده از کاندوم

افرادی که این نوع آمیزش جنسی را دارند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به عفونت و بیماری های جنسی می‌باشند. بنابراین استفاده از کاندوم می تواند ریسک ابتلا به این بیماری ها را کاهش دهد.

شستن داخل مقعد یا تنقیه

برای اطمینان از تمیز بودن رابطه مقعدی و کاهش باکتری های این ناحیه، می توانید پیش از برقراری رابطه از روش تنقیه برای شستشوی داخل مقعد استفاده کنید.

استفاده از روان کننده

برای کاهش احتمال آسیب و همچنین درد در رابطه مقعدی، حتما از روان کننده ها استفاده کنید.

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Notify of