رابطه مقعدی چیست؟ عوارض رابطه از پشت

رابطه مقعدی چیست؟ عوارض رابطه از پشت

رابطه مقعدی نوعی آمیزش جنسی است که در آن از مقعد به عنوان عضو جنسی زنانه استفاده می‌شود. این نوع رابطه می‌تواند تاثیرات منفی زیادی بر سلامت هر دو طرف، بخصوص زنان داشته باشد. به دلیل افزایش بیمار‌ی‌های جنسی قابل انتقال، اولویت اول در رابطه جنسی ایمنی و سلامت است و در مرحله بعد می‌توان لذت را قرار داد.

رابطه جنسی مقعدی (از پشت) چیست؟

مقعد آخرین بخش دستگاه گوارش است و کار آن دفع مواد زائد از بدن است. دیواره رکتوم برای عبور مدفوع کمی حالت ارتجاعی دارد و توسط دو عضله اسفنکتر داخلی و خارجی کنترل می‌شود. این عضلات به کنترل عمل دفع کمک می‌کنند.

همچنین وجود گیرنده‌های عصبی زیاد و سیاهرگ‌ها در دیواره و اطراف مقعد باعث افزایش حساسیت این ناحیه شده و هرگونه فشار دردر مقعد می‌تواند منجر به بروز آسیب در رگ‌های دیواره رکتوم شود.

ایجاد پارگی در بافت و رگ‌های مقعد باعث بروز بیماری‌ها و مشکلات بسیاری می‌شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

شایع ترین عوارض رابطه مقعدی

هر نوع رابطه جنسی محافظت نشده، خطر ابتلا یا انتقال یک عفونت مقاربتی (STI) را افزایش می‌دهد. چیزی که باعث می‌شود رابطه مقعدی کمی خطرناک‌تر باشد، این است که پوست مقعد ظریف است و به اندازه واژن حالت ارتجاعی ندارد. به همین دلیل احتمال بروز پارگی در دیواره و همچنین عضلات اسفنکتر پشت مقعد وجود دارد.

همچنین در این نوع رابطه، احتمال انتقال باکتری‌ها از مقعد بیشتر است که این امر می‌تواند منجر به عفونت‌های دیگر، مانند عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) یا بیماری‌های دستگاه گوارش شود. عوارض رابطه مقعدی می‌تواند بسیار جدی باشد و برای مدت طولانی و حتی تا آخر عمر فرد را درگیر کند:

بیماری بواسیر یا هموروئید

هموروئید داخلی و خارجی

شاید این سوال شما هم باشد که آیا رابطه مقعدی باعث بواسیر می شود؟ هموروئید هم با افزایش فشار در ناحیه رکتوم ارتباط مستقیم دارد و یکی از عوامل اصلی ایجاد آن در زنان، رابطه مقعدی است.

بواسیر یا hemorrhoid به معنی ایجاد تورم، کشیدگی و پارگی در عروق دیواره مقعد است که می‌تواند داخلی یا خارجی باشد. این عارضه بسیار شایع است و تقریبا ۵۰% افراد در طول زندگی خود به آن مبتلا می‌شوند.

مطلب مرتبط: بواسیر یا هموروئید چیست؟

بیماری های آمیزشی

احتمال دریافت و انتقال بیماری‌ها چه از طریق رابطه مقعدی و چه واژن وجود دارد. اما بررسی ها نشان داده احتمال انتقال بیماری‌ها در این نوع رابطه بیشتر است.

چرا که مقعد محیطی مملو از آلودگی است. در طی رابطه این آلودگی ها از طریق آلت به بدن شخص وارد میشوند. از طرفی دیگر مخاط مقعد بسیار حساس بوده و در طی رابطه آسیب میبیند، پس ویروس ها خیلی سریع تر منتقل می‌شوند.

بی اختیاری مدفوع

اگر این نوع آمیزش جنسی بطور مکرر انجام شود، باعث ایجاد آسیب در عضلات اسفنکتر مقعدی و در نهایت بروز بی اختیاری مدفوع خواهد شد. این مشکل می تواند تا آخر عمر همراه بیمار باشد.

شقاق یا زخم مقعدی

شقاق و رابطه مقعدی

چون در زمان برقراری این نوع رابطه جنسی مقعد بیش از اندازه باز می‌شود، احتمال ایجاد شقاق یا زخم مقعد بسیار بالاست. اگر این زخم عمیق باشد، بسیار دردناک است و علائم آزاردهنده ای ایجاد می‌کند.

مطلب مرتبط: شقاق چیست؟

درمان زخم مقعدی بر اثر رابطه نیاز به معاینه پزشک برای بررسی عمق و شرایط شکاف ایجاد شده دارد.

اگر فکر میکنید به این مشکل دچار شده اید، با مراجعه به مقاله درمان شقاق با لیزر می‌توانید اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

مشاوره و درمان شقاق

همچنین اگر فکر می‌کنید که به شقاق یا زخم مقعدی مبتلا شدید، برای تعیین وقت و یا ارتباط با مشاوران ما در واتساپ از طریق شماره زیر اقدام کنید.

بی میلی جنسی

چون این نوع آمیزش جنسی برای بیشتر زنان دردناک و آزاردهنده است و از این طریق به ارگاسم نمی رسند، با گذر زمان و تکرار این رابطه نسبت به همسر خود سرد می شوند و علاقه ای به برقراری رابطه نخواهند داشت.

آسیب به کیسه‌های منی

مقعد عضله ای بسیار سفت و محکم است که در طی رابطه اطراف آلت را در برگرفته و فشار بسیار زیادی را به آن وارد می کند. این فشار باعث میشود منی به طور کامل تخلیه نشود و این شرایط به شدت برای بدن مضر است.

سوراخ شدن روده یا رکتوم

به دلیل اینکه پوست دیواره مقعد نازک است، برقراری رابطه مقعدی آن هم بدون رعایت برخی نکات می‌تواند باعث ایجاد پارگی در مقعد یا انتهای روده بزرگ (کولون) شود. بنابراین اگر بعد از رابطه احساس درد در شکم یا خونریزی داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

چگونه رابطه مقعدی ایمن داشته باشیم؟

با رعایت برخی نکات می توان خطرات رابطه مقعدی را کاهش داد که در ادامه آنها را عنوان می کنیم:

استفاده از کاندوم

افرادی که این نوع آمیزش جنسی را دارند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به عفونت و بیماری های جنسی می‌باشند. بنابراین استفاده از کاندوم می تواند ریسک ابتلا به این بیماری ها را کاهش دهد.

شستن داخل مقعد یا تنقیه

برای اطمینان از تمیز بودن رابطه مقعدی و کاهش باکتری های این ناحیه، می توانید پیش از برقراری رابطه از روش تنقیه برای شستشوی داخل مقعد استفاده کنید.

استفاده از روان کننده

برای کاهش احتمال آسیب و همچنین درد در رابطه مقعدی، حتما از روان کننده ها استفاده کنید.

تخلیه و تمیز کردن مقعد

حتما حداقل نیم ساعت قبل از رابطه جنسی عمل دفع انجام دهید. همچنین تنقیه و گرفتن دوش آبگرم می‌تواند بهتخلیه و پاکسازی مقعد کمک کند.

آیا رابطه از پشت قابل تشخیص است؟

سوال بسیاری از افرادی که رابطه جنسی مقعدی داشته‌اند این است که تشخیص رابطه از پشت تا چند وقت بعد ممکن است؟ معمولا یک تا دو روز بعد زا این مقاربت، عضلات مقعد به حالت اولیه برمی‌گردند و تشخیص این رابطه آسان نیست.

البته در صورتیکه بیش از چندبار یا بصورت مکرر رابطه مقعدی داشته باشید، عضلات و دیواره مقعد از حالت طبیعی خارجی شده و به اصلاح گشادی مقعد اتفاق می‌افتد که با معاینه قابل تشخیص است.

سوالات متداول درباره رابطه مقعدی

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Notify of