شقاق در کودکان

درمان شقاق مقعد در کودکان { نحوه تشخیص، علت و علائم}

شقاق یا فیشر مقعدی به زبان ساده همان زخمی است که در دهانه مقعد ایجاد شده و باعث آزار بیمار مخصوصا در زمان دفع مدفوع می شود. متاسفانه اختلال یا بیماری شقاق در کودکان هم زیاد دیده می شود و هر ساله تعداد زیادی از بچه ها درجات مختلف این بیماری را تجربه می کنند.

علائم بیماری شقاق در کودکان می تواند به مراتب آزاردهنده تر باشد و کودک تحمل این علائم دردناک را نداشته باشد. شایع ترین نشانه های شقاق شامل احساس درد و سوزش بیش از حد مقعد هنگام دفع و مشاهده خون روشن روی مدفوع می باشد. البته خونریزی دلایل گوناگونی دارد و باید سایر علائم کودک هم بررسی شود تا بیماری اشتباه تشخیص داده نشود.

مطلب مرتبط: بیماری شقاق چیست؟

همچنین نشانه هایی مثل التهاب و تورم در ناحیه اطراف مقعد، بی قراری، نگه داشتن مدفوع و خودداری کودک از عمل دفع به دلیل درد زیاد ممکن است بخاطر ابتلا به شقاق باشد. بیماری شقاق مقعدی در کودکان باید به موقع درمان شود، چون در صورت عدم درمان به موقع احتمال بروز مشکلاتی مثل کم خونی و آسیب به عضلات اطراف مقعد و غیره وجود خواهد داشت.

چرا کودکان به شقاق مبتلا می شوند؟

دلایل ابتلای کودکان به شقاق یا زخم مقعد هم درست شبیه بزرگسالان متفاوت است و مجموعه ای از عوامل در ایجاد این بیماری تاثیرگذارند که آنها را بررسی می کنیم:

  • یکی از شایع ترین دلایل بروز زخم مقعدی در کودکان، یبوست است که اگر طولانی شود قطعا به مقعد آسیب می رساند و مشکلاتی مثل فیشر یا بواسیر را بوجود می آورد. بنابراین باید مراقب باشید که کودکتان به اندازه کافی آب بنوشد و فیبر و سبزیجات کافی را در رژیم روزانه او قرار دهید.
  • نکته مهم دیگر داشتن تحرک کافی در کودکان است که باید مورد توجه قرار گیرد. بی تحرکی یا عدم تحرک کافی می تواند منجر به یبوست و در نهایت شقاق مقعدی شود.
  • خیلی مراقب بهداشت کودک خود باشید. چون مقعد ناحیه ای حساس است و باید خیلی به بهداشت آن اهمیت داده شود تا مشکلاتی مثل انگل یا خارش بروز پیدا نکند.
  • اسهال طولانی مدت هم یکی دیگر از عواملی است که اگر به موقع درمان نشود می تواند باعث آسیب به مقعد و بروز شقاق در کودکان شود.

بهترین روش های درمان شقاق در کودکان

برای درمان این عارضه در کودکان کمتر از روش های تهاجمی و جراحی استفاده می شود و سعی بر این است که در ابتدا از روش های دارویی و خانگی برای درمان شقاق در کودکان استفاده شود.

مطلب مرتبط: عمل لیزر شقاق

روش های دارویی

معمولا برای درمان دارویی شقاق باید طبق دستور پزشک از داروهایی مثل آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از عفونت و بی حس کننده مثل لیدوکائین برای کاهش درد این عارضه استفاده شود. همچنین استفاده از پمادهایی مثل آنتی فیشر هم ممکن است تجویز شود.

توجه داشته باشید که بدون دستور پزشک و خودسرانه هیچ یک از پمادها و بی حس کننده ها را برای درمان شقاق کودک خود استفاده نکنید چون ممکن است شرایط بیماری بدتر شود.

درمان خانگی شقاق کودکان

اگر بیماری در مراحل اولیه باشد با استفاده از روش های زیر ممکن است بتوان علائم عارضه را بهبود بخشید. این روش ها شامل:

مصرف مایعات و فیبر کافی برای جلوگیری و درمان یبوست

تحرک و ورزش کافی

اهمیت ویژه به بهداشت مقعد

و استفاده از حمام نشیمن یا سیتز بصورت روزانه دو یا سه بار می باشد که اگر مرتب انجام شود می تواند به درمان زخم مقعدی کودکان کمک کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
200
  Subscribe  
Notify of