نحوه ی مصرف شیاف آنتی هموروئید ، عوارض و تداخلات دارویی

نحوه ی مصرف شیاف آنتی هموروئید ، عوارض و تداخلات دارویی

شیاف آنتی هموروئید یا ایپروئید یکی از داروهای رایج برای درمان هموروئید و یا سایر اختلالات مجرای مقعد است. بواسیر بیماری بسیار رایج مقعدی است که از هر دو نفر یک نفر را درگیر می کند. این بیماری در اثر اعمال فشار به عروق ایجاد شده و تورم آنها را در پی خواهد داشت. استفاده از پماد های این چنینی تاثیری در درمان بیماری نخواهد داشت، زیرا عملکرد آن بدون توجه به علت اصلی است. این دست از شیاف ها تنها در رفع علائم بواسیر نقش دارند و تاثیری در درمان بیماری نخواهند داشت. در ادامه به تشریح این دارو و میزان تاثیر شیاف آنتی هموروئید در درمان این عارضه می پردازیم :

موارد مصرف شیاف آنتی هموروئید

مهمترین موارد مصرف این شیاف برای درمان اختلالات مقعد، عبارتند از :

 • درمان بواسیر داخلی
 • التهاب راست روده
 •  شقاق 
 • فیستول
 •  خارش مقعد

تاثیر شیاف آنتی هموروئید بر بیماری های مقعدی

این شیاف به علت دارا بودن ماده ای به نام فنیل افرین عروق متورم شده در اثر بیماری هموروئید را باریک می کند تا به این ترتیب علائم بیماری شامل درد، سوزش، خارش و تورم از بین برود. از دیگر تاثیرات این دارو می توانیم به خاصیت محافظتی آن اشاره کنیم زیرا که این دارو به شکل لایه ای محافظ درآمده و هنگام دفع از التهاب جلوگیری می کند.

اگر بیماری شما در مراحل ابتدایی خود باشد، می توان با استفاده از این شیاف آن را درمان نمود ولی اگر بیماری در مرحله پیشرفته خود باشد، نیاز به استفاده از درمان های تهاجمی تر امری ضروری محسوب می شود و استفاده از این پماد ها تنها در بهبود علائم این بیماری موثر است.

عوارض مصرف شیاف آنتی هموروئید

مصرف این دارو به جز مواردی که بیش از اندازه مصرف شود، عوارض جانبی چندانی را به همراه نخواهد داشت، اما در صورت استفاده بیش از مقدار توصیه شده میتواند باعث مشکلاتی شود، که عبارتند از :

 • افزایش ضربان قلب
 • سردرد
 • عصبی شدن
 • لرزش
 • خواب دشوار
 • واکنش های آلرژیک (جوش، خارش، ورم، گیجی شدید و تنگی نفس)

برای جلوگیری از بروز چنین عوارضی مقدار مصرف دارو باید مطابق با مقدار تجویزی پزشک باشد، همچنین نباید از شیاف آنتی هموروئید بیشتر از ۷ روز استفاده نمود. در صورت بروز عوارض این چنینی مصرف دارو را قطع و با پزشک مشورت نمایید.

تداخلات دارویی مصرف شیاف آنتی هموروئید

توصیه می شود، از مصرف خودسرانه این شیاف پرهیز نموده و حتما قبل از مصرف آن پزشک را در جریان بگذارید، زیرا ممکن است مصرف این دارو برای شما مضر باشد.

مصرف این شیاف برای افراد مبتلا به دیابت، پرکاری تیروئید، فشار خون بالا، مشکلات قلبی و ادرار دشوار ناشی از انسداد مجاری باید زیر نظر پزشک باشد. همچنین مصرف این شیاف برای موارد حساس به این دارو، مبتلایان به عفونت‌های ثانویه، ضایعات قارچی و ویروسی، ضایعات سلی مقعد  ممنوع است.

مصرف شیاف آنتی هموروئید روشی رایج برای درمان بیماری مقعدی به شمار می رود. اما تجربه نشان داده مصرف این دارو تاثیر چندانی در درمان نداشته و تنها در مواردی به رفع علائم بیماری کمک می کند. حتی در برخی موارد مصرف طولانی مدت این دارو موجب بروز عوارض و نشانه هایی شده و با تاخیر در فرآیند درمان، وضعیت بیمار را وخیم تر نموده است. اگر میخواهید برای همیشه از این بیماری خلاص شوید، باید از درمان های تهاجمی  نظیر لیزر درمانی و عمل جراحی استفاده نمایید. اما از آنجایی که جراحی مشکلات و عوارض مخصوص به خود را دارد، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Notify of