بهترین داروی بواسیر، شیاف و پماد آنتی هموروئید و لیدوکائین

بهترین داروی بواسیر، شیاف و پماد آنتی هموروئید و لیدوکائین

بیماری بواسیر یکی از آن مشکلات رایجی است که  نیمی از بیماران، خصوصا میانسالان با شکایت از علائم آزار دهنده آن به ما مراجعه می کنند.

استفاده از دارو برای بواسیر یکی از راه های بهبود علائم این بیماری است و چون در دسترس است، بسیاری از افراد به عنوان اولین روش درمان از آن استفاده می کنند.

مطلب مرتبط: بواسیر یا هموروئید چیست؟

بهترین دارو برای بواسیر

اما آیا بواسیر با دارو درمان می شود؟ استفاده از داروی بواسیر در مراحل ابتدایی بیماری می تواند تا حد زیادی علائم این عارضه را کاهش دهد. اما نمی توانید انتظار درمان قطعی هموروئید را با استفاده از دارو داشته باشید.

در ادامه بهترین و موثرترین داروهای هموروئید که توسط بسیاری از پزشکان توصیه می شوند را بررسی می‌کنیم، اما مسئولیت مصرف هر یک از این داروها بدون تجویز پزشک به عهده بیمار است.

مشاوره با دکتر هموروئید

قبل از اینکه از دارو استفاده کنید می توانید از طریق واتساپ برای مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید.

شیاف آنتی هموروئید

شیاف آنتی هموروئید یا ایپروئید به عنوان بهترین دارو برای بواسیر و یا سایر اختلالات مجرای مقعد شناخته می‌شود. البته استفاده از این داروها تاثیر خیلی زیادی در درمان بیماری نخواهد داشت، زیرا عملکرد آن بدون توجه به علت اصلی است.

بنابراین شیاف ها تنها در درمان فوری درد بواسیر و رفع علائم این بیماری نقش دارند و تاثیری در درمان بیماری نخواهند داشت. در ادامه به تشریح این دارو و میزان تاثیر شیاف آنتی هموروئید در درمان این عارضه می پردازیم:

تاثیر شیاف آنتی هموروئید بر بیماری‌های مقعدی

این شیاف به علت دارا بودن ماده ای به نام فنیل افرین عروق متورم شده در اثر بیماری هموروئید را کوچک می‌کند تا به این ترتیب علائم بیماری شامل درد، سوزش، خارش و تورم از بین برود.

از دیگر تاثیرات این شیاف برای درمان بواسیر می توانیم به خاصیت محافظتی آن اشاره کنیم زیرا که این دارو به شکل لایه ای محافظ درآمده و هنگام دفع از التهاب جلوگیری می کند.

اگر بیماری شما در مراحل ابتدایی خود باشد، می توان با استفاده از این شیاف آن را درمان نمود ولی اگر بیماری در مرحله پیشرفته خود باشد، نیاز به استفاده از درمان های تهاجمی تر امری ضروری محسوب می شود و استفاده از این پمادها تنها در بهبود علائم این بیماری موثر است.

موارد مصرف شیاف آنتی هموروئید

مهمترین موارد مصرف این شیاف برای درمان اختلالات مقعد، عبارتند از :

عوارض مصرف شیاف آنتی هموروئید

مصرف این دارو به جز مواردی که بیش از اندازه مصرف شود، عوارض جانبی چندانی را به همراه نخواهد داشت، اما در صورت استفاده بیش از حد ممکن است باعث مشکلاتی شود، که عبارتند از :

 • افزایش ضربان قلب
 • سردرد
 • عصبی شدن
 • لرزش
 • خواب دشوار
 • واکنش های آلرژیک (جوش، خارش، ورم، گیجی شدید و تنگی نفس)

برای جلوگیری از بروز چنین عوارضی مقدار مصرف دارو باید مطابق با مقدار تجویزی پزشک باشد، همچنین نباید از شیاف آنتی هموروئید بیشتر از ۷ روز استفاده نمود. در صورت بروز عوارض این چنینی مصرف دارو را قطع و با پزشک مشورت نمایید.

تداخلات دارویی

توصیه می شود از مصرف خودسرانه این شیاف پرهیز نموده و حتما قبل از مصرف آن پزشک را در جریان بگذارید، زیرا ممکن است مصرف این داروی هموروئید برای شما مضر باشد.

مصرف این شیاف برای افراد مبتلا به دیابت، پرکاری تیروئید، فشار خون بالا، مشکلات قلبی و ادرار دشوار ناشی از انسداد مجاری باید زیر نظر پزشک باشد. همچنین مصرف این شیاف برای موارد حساس به این دارو، مبتلایان به عفونت‌های ثانویه، ضایعات قارچی و ویروسی، ضایعات سلی مقعد ممنوع است.

مصرف شیاف آنتی هموروئید روشی رایج برای درمان بیماری مقعدی به شمار می رود. اما تجربه نشان داده مصرف این دارو تاثیر چندانی در درمان نداشته و تنها در مواردی به رفع علائم بیماری کمک می کند.

حتی در برخی موارد مصرف طولانی مدت این دارو موجب بروز عوارض و نشانه هایی شده و با ایجاد تاخیر در فرآیند درمان، وضعیت بیمار را وخیم تر نموده است.

اگر میخواهید برای همیشه از این بیماری خلاص شوید، باید از درمان های تهاجمی  نظیر لیزر درمانی و عمل جراحی استفاده نمایید. اما از آنجایی که جراحی مشکلات و عوارض مخصوص به خود را دارد، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مطلب مرتبط: دکتر بواسیر یا هموروئید

پماد آنتی هموروئید

پماد آنتی هموروئید هم معمولا اولین پیشنهاد به عنوان داروی بواسیر یا هموروئید است که می تواند در مراحل ابتدایی ایجاد هموروئید به عنوان درمانی موثر عمل نماید.

فرمولاسیون تولیدی این دارو به نحوی است که علاوه بر درمان هموروئید داخلی در درمان هموروئید خارجی نیز موثر عمل می کند. 

همچنین از این پماد یا شیاف آنتی هموروئید می توان به عنوان دارو برای تسکین علائم سایر اختلالات مجرای مقعدی مثل شقاق یا فیستول نیز استفاده نمود.

مزایای استفاده از پماد آنتی هموروئید

مهم ترین مزیتی که می توان برای استفاده از کرم آنتی هموروئید بیان نمود در دسترس بودن و تاثیرگذاری سریع آن برای تسکین علائم بیماری است. در واقع آنتی هموروئید بیشتر به عنوان پماد بواسیر خارجی شناخته می شود.

همچنین این دارو در تسکین علائم بیماری تاثیر گذار است و به عنوان قابض و ضد درد عمل می‌کند اما درمانی موقت است که تنها قادر است علائم بیماری را بهبود ببخشد، برخی از مزایای استفاده از پماد آنتی هموروئید به این شرح است:

 • بهبود التهاب و تورم
 • مهار کردن سوزش و خارش مقعد
 • تسکین درد
 • ترمیم بافت ها و عروق آسیب دیده ناشی از بواسیر
 • درمان خونریزی های مقعد

معایب مصرف پماد آنتی هموروئید

از معایب استفاده از این پماد بواسیر یا هموروئید این است که تنها در مراحل ابتدایی بیماری موثر بوده و در بواسیرهای پیشرفته تاثیر آنچنانی ندارد.

از طرفی این داروی هموروئید تاثیر موقتی در بهبود علائم بیماری داشته و نمی‌تواند درمان قطعی باشد و یا به مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد.

زیرا پماد یا شیاف آنتی هموروئید نیز مانند هر داروی دیگری با استفاده طولانی مدت دارای عوارضی نیز خواهد بود. برخی از عوارض این بیماری که البته در اثر استفاده بیشتر از حد مجاز و طولانی مدت روی میدهد، به این شرح است:

 • تورم و التهاب پوست اطراف مقعد
 • خارش و سوزش پوست
 • راش پوستی
 • واکنش های حساسیتی در پوست مقعد
 • درد
 • قرمزی پوست
 • خونریزی مقعدی

این عوارض به ندرت ایجاد میشود اما لازم است در صورت مشاهده هر یک از آنها مصرف دارو را قطع نموده، و به پزشک مراجعه نمایید.

بیمار چه زمانی مجاز به استفاده از پماد آنتی هموروئید می‌باشد؟

یکی از راهکار های ساده درمان این بیماری استفاده از کرم آنتی هموروئید است. همان طور که ذکر کردیم این دارو تنها می تواند علائم این بیماری را بهبود ببخشد و درمانی موقتی است زیرا این پماد قابلیت درمان قطعی بواسیر را ندارد.

از طرفی تنها در مراحل ابتدایی این بیماری کاربرد داشته و در درمان بواسیرهای پیشرفته موثر نخواهد بود بلکه برای درمان بواسیرهای پیشرفته بایستی از درمان های موثرتری مثل درمان تهاجمی جراحی یا درمان کم تهاجمی مثل لیزر که در کمترین زمان ممکن و بدون درد و خونریزی به درمان بواسیر می پردازد، استفاده نمایید.

نکات قابل توجه در طریقه مصرف پماد آنتی هموروئید

 • خانم های باردار و مادران شیرده باید قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت نمایند.
 • میزان مصرف دارو باید مطابق نظر پزشک باشد.
 • برای استعمال پماد بواسیر می توانید از اپلیکاتور استفاده نمایید ولی لازم است آن را پس از هر بار استفاده با آب و صابون بشویید.
 • چنانچه زمان مصرف دارو را فراموش کردید در صورتی که زمان کمی گذشته بلافاصله استفاده کنید در غیر این صورت نیاز به استفاده دو برابر از دارو نمی باشد.
 • این پماد نباید بیشتر از حد مجاز استفاده شود زیرا می تواند باعث بروز عوارض گردد.
  در صورت مشاهده خونریزی مصرف دارو را قطع نموده و با پزشک مشورت نمایید.
 • در صورتی که در طی یک الی دو هفته علائم این بیماری بهبود نیافت و یا تشدید شد لازم است با پزشک مشورت نمایید.
 • اگر مبتلا به بیماری های نظیر دیابت، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، اختلال تیروئید و مشکلات مربوط به مجاری ادراری هستید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.
 • اگر در حال حاضر از داروهای دیگری نیز استفاده می کنید، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • استفاده از پماد بواسیر برای کودکان ممنوع است.
 • بهتر است قبل از مصرف ناحیه ی مقعدی را با آب و صابون شستشو داده و با حوله ای نرم خشک کنید.

پماد لیدوکائین

لیدوکائین جزء داروهای بی حس کننده است که به صورت موضعی کاربرد دارد. در نتیجه مهمترین کاربرد پماد لیدوکائین برطرف کردن درد حاصل از بیماری هموروئید است.

عملکرد این پماد به گونه ای است که با مسدود کردن کانال کلسیم از انتقال پیام های عصبی به سیستم مرکزی عصبی جلوگیری می نماید. از دیگر مزیت های این پماد می توانیم به خاصیت ضد التهابی آن اشاره کنیم که موجب شده بتواند به درمان بیماری کمک نماید.

درمان بواسیر با پماد لیدوکائین تاثیری موقت داشته و نمی توان از آن به عنوان درمان قطعی برای این بیماری یاد کرد. لیدوکائین تنها در برطرف کردن درد بیماری موثر است و تاثیری در درمان علت اصلی بیماری ندارد.

در مراحل پیشرفته تر بیماری، درمان هموروئید با استفاده از روش‌های اسکلروتراپی، رابربند، هموروئیدکتومی، لیزر و …امکان پذیر است.

بهترین راهکار درمان بواسیر با لیزر است زیرا بیماری بدون احساس درد، خونریزی، به جای ماندن اسکار، بستری شدن در بیمارستان و … به طور قطع درمان می‌شود.

مصرف این پماد برای مادران باردار و خردسالان باید با مشورت متخصص صورت گیرد. همچنین باید از مصرف طولانی مدت دارو پرهیز نموده و از بانداژ موضع بپرهیزید زیرا تاثیر دارو را افزایش می دهد.

عوارض پماد لیدوکائین

از عوارض این دارو می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 • سوزش
 • تورم
 • سرگیجه
 • تاری دید
 • افزایش و کاهش دمای بدن

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Notify of