روش‌های عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

روش‌های عمل جراحی کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

بیماری کیست مویی که با نام سینوس پیلونیدال نیز شناخته می شود از انواع بیماری های ناحیه مقعدی است که با عفونت همراه است. تاکنون به غیر از لیزر و عمل جراحی کیست مویی، راه دیگری برای درمان این عارضه شناسایی نشده است.

بیشتر بخوانید: کیست مویی چیست؟

کیست مویی به شکل ناحیه ای متورم و ملتهب و یا همانند یک جوش بر روی پوست پایین کمر و در نواحی مابین دو کفل ظاهر می شود. این کیست حاوی مو در اثر برگشت مو به داخل پوست ایجاد می شود. این بیماری ممکن است با آبسه های مکرر مقعدی همراه شود.

بیماری سینوس پیلونیدال علائم آزار دهنده ای داشته و باید سریعا مورد درمان قرار گیرد، زیرا که احتمال بروز عوارض مختلف نیز وجود دارد.

از آنجایی که این بیماری با استفاده از روش‌های خانگی قابل درمان نیست، تنها روش های لیزر و جراحی برای درمان کیست مویی توصیه می شود. جراحی از روش های موثر درمان این بیماری است که در ادامه به تشریح بیشتر آن می پردازیم :

مشاوره قبل از عمل در واتساپ

قبل از انتخاب روش عمل کیست مویی، می‌توانید از طریق واتساپ با مشاران ما در ارتباط باشید.

عمل جراحی کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی معمولا به دو روش جراحی باز یا بسته انجام می شود. عمل کیست مویی شامل استفاده از تیغ جراحی برای از بین بردن ناحیه عفونی است. در این روش که طی بیهوشی یا بیحسی موضعی و در بیمارستان انجام می شود، عفونت سینوس و بافت اطراف آن به طور کامل تخلیه می شود.

بیشتر بخوانید: دکتر کیست مویی

احتمال درمان قطعی با استفاده از جراحی بالا است زیرا نواحی آلوده به طور کامل حذف می شوند. البته ریسک عفونت و عود مجدد بیماری در روش های جراحی وجود خواهد داشت. این جراحی به دو روش زیر انجام می شود:

جراحی باز کیست مویی

در روش عمل جراحی کیست مویی، آبسه و قسمتی از بافت اطراف آن به طور کامل تخلیه می شود. پس از تخلیه کیست بخیه زده نمی شود و باز رها می شود. این حفره باز رها شده و از  داخل شروع به ترمیم می نماید. اندازه این حفره بسته به کیست متفاوت است و می تواند حتی اندازه یک پرتقال باشد. پس از عمل تا حدود یک هفته ترشحاتی از آن ناحیه خارج می شود و این امر نیاز به تعویض روزانه پانسمان دارد.

در این عمل نواحی آلوده به طور کامل حذف می شود، در نتیجه شانسی برای عفونت وجود ندارد، اما چون زخم باز است احتمال عفونی شدن آن بالا است و مراقبتهای بیشتری را می طلبد.

حدود ۴ تا ۸ هفته برای بهبود زخم حاصل از جراحی زمان لازم است و در این مدت باید مراقبت های بعد از عمل به خوبی انجام شود.

جراحی بسته کیست مویی

در جراحی کیست مویی به روش بسته محل ایجاد کیست همانند یک بیضی برش داده شده و تخلیه می شود. در انتهای عمل محل برش با بخیه بسته می شود اما احتمال عود بیماری و عفونت با این روش بسیار بیشتر است. می توان به جهت کاهش ریسک عفونت در حین جراحی، قبل از انجام جراحی از آنتی بیوتیک استفاده نمود.

جراحی پلاستیک (فلپ)

روش دیگر عمل کیست مویی ، جراحی پلاستیک است. این روش جراحی تنها در مورد کیست های پیچیده و پیشرفته کاربرد دارد. در این روش پس از تخلیه کیست، با کمک جراحی پلاستیک و روش های ترمیمی با تزریق فلپ ناحیه جراحی شده به طور کامل بسته می شود. معمولاً با این جراحی بیمار مدت زمان بیشتری را در بیمارستان بستری می شود ولی احتمال عود مجدد این روش کمتر از سایرین است.

ممکن است برخی پزشکان در مواردی اورژانسی و حاد برای درمان سینوس پیلونیدال اقدام به تخلیه آن کرده به این ترتیب محل کیست یا آبسه را از وسط برش دهند. در این روش این احتمال وجود دارد که ناحیه عفونی به طور کامل تخلیه نشود و بیماری مجدداً عود نماید، پس انجام آن توصیه نمی شود.

عمل سرپایی لیزر کیست مویی

عمل سرپایی لیزر در واقع نوعی روش درمان کیست مویی بدون جراحی است که نیازی به بیهوشی و گذراندن دوران نقاهت طولانی ندارد. این روش با بی حسی موضعی و در کمتر از نیم ساعت انجام می شود و احتمال عفونت و عود مجدد بیماری در آن بسیار پایین است.

تعیین وقت فوری لیزر کیست مویی

جهت تعیین وقت لیزر کیست مویی از طریق شمار زیر با کلینیک تماس بگیرید.

مراقبت و نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی

بخش مهمی از نتیجه جراحی کیست مویی به مراقبت بعد از عمل وابسته است. اگر دوران نقاهت و مراقبت بعد از عمل کیست مویی طبق دستور پزشک و به درستی انجام شود، احتمال عفونت یا عود بیماری وجود نخواهد داشت.

با توجه به اینکه جراحی به روش باز یا بسته انجام شده، دوره نقاهت بین ۴ تا ۱۲ هفته متغیر است اما بیماران بعد از یک الی دو هفته میتوانند به محل کار و فالیت های بازگردند. بخشی از این مراقبت ها به شرح زیر است:

  • حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از جراحی به روی شکم بخوابید
  • داروهای مسکن و آنتی بیوتیک را طبق تجویز پزشک مصرف کنید
  • پانسمان کیست مویی را به موقع تعویض کنید و بهداشت را رعایت کنید
  • از انجام فعالیت های سنگین که در این ناحیه فشار ایجاد می کنند پرهیز کنید
  • اگر کارمند هستید و باید مدت زمان زیادی در طول روز بشینید، هر نیم ساعت از جای خود بلند شوید
  • از بالش های دوناتی برای نشستن استفاده کنید
  • بهداشت ناحیه را رعایت کنید و موهای زائد را شیو کنید

سوالات متداول

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Notify of