اسفنکتروتومی باز و بسته روشی برای درمان شقاق یا فیشر

یکی از روش های درمان شقاق یا فیشر مقعد، جراحی اسفکترومی می باشد...

اسفنکتروتومی باز و بسته روشی برای درمان شقاق یا فیشر

شقاق یا فیشر مقعد یک بیماری پیشرونده است که برای درمان آن روش های درمانی متنوعی وجود دارد. یکی از این روش ها اسفنکتروتومی است که با کمک عمل جراحی صورت می پذیرد. در این روش درمانی، پزشک قسمتی از عضله ی دریچه ی مقعد را به طور کامل برمی دارد و به کاهش فشار عضلانی ناحیه ی مقعد کمک می کند. چنین امری باعث کاهش فشار و بهبود جریان گردش خون در مقعد می شود و در نهایت منجر به بهبودی و درمان شقاق خواهد شد.

میزان موفقیت این روش برای درمان شقاق نسبتا بالاست و احتمال عود مجدد شقاق تقریبا ناچیز گزارش شده است به همین دلیل جزو یکی از بهترین و کم عارضه ترین روش ها برای درمان شقاق به شمار می رود. درمان شقاق به وسیله ی اسفنکتروتومی به دو روش بسته و باز صورت می پذیرد که در ادامه با هریک از آنها آشنا خواهید شد.

درمان شقاق یا فیشر به روش اسفنکتروتومی بسته

درمان شقاق یا فیشر با اسفنکتروتومی بسته روشی است که طی آن با کمک تیغ جراحی یک شیار جانبی کوچک در مقعد ایجاد می شود و عضله ی دریچه ای مقعد را خارج می کنند. سپس قسمتی از عضله ی داخلی مقعد را بریده و جدا می کنند. لازم به ذکر است که برش ایجاد شده کوتاه و کوچک است و پزشک برای بیمار ممکن است بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی در نظر بگیرد. این عمل جراحی به صورت سرپایی است و بیمار بلافاصله می تواند امور روزمره ی خود را آغاز کند. این عمل جراحی می تواند بلافاصله اثرات خود را در رابطه با کاهش درد ناشی از شقاق نشان دهد.

درمان شقاق یا فیشر به روش اسفنکتروتومی باز

درمان شقاق یا فیشر با اسفنکتروتومی باز نوع دیگری از روش اسفنکتروتومی است که طی آن پزشک یک برش نیم الی ۱ سانتی متری در مقعد فرد ایجاد می کند و در ادامه به شکل اسفنکتروتومی بسته بیمار را عمل می کند. به همان روش قسمتی از عضله ی مقعد برداشته می شود و در پایان بسته به شرایط بیمار و وخامت شقاق او این برش می تواند باز یا بسته بماند و بخیه بخورد. اسفنکتروتومی باز با دو روش بیهوشی عمومی و بیحسی موضعی انجام پذیر است و بیمار بلافاصله پس از انجام آن مرخص می گردد. درد و خونریزی این روش خفیف و کم است و جز روش های موفقیت آمیز و کم عارضه برای درمان شقاق به حساب می آید.