عوارض کیست مویی

عوارض کیست مویی ابتلا به سرطان پوست و عفونت خون

بیماری کیست مویی یا همان سینوس پیلونیدال نوعی از بیماری های نشیمنگاه و عفونی است. این بیماری اغلب بالاتر از باسن و مابین دو کفل شکل می‌گیرد. با این حال خطر بروز آن در هر قسمت از بدن وجود دارد. این بیماری، یک کیسه حاوی مو بر روی سطح پوست است که برگشت مو به داخل پوست موجب شده به مرور ریشه مو عفونی و ملتهب شده و بیمار درد شدیدی را احساس کند.

در صورت بروز هر یک از علائم این بیماری باید سریعا با پزشک متخصص کیست مویی در مورد درمان آن مشورت نمایید. در غیر این صورت خطر بروز عوارض جدی و جبران ناپذیر وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

مقاله مرتبط: دکتر متخصص کیست مویی

عوارض کیست مویی

مهم‌ترین عوارضی که در اثر این بیماری ایجاد می شود، به این شرح است:

  • درد : شایع ترین عارضه ای که در اثر این بیماری ایجاد می‌شود، درد شدید است. هر چقدر از مدت زمان شروع بیماری بگذرد، درد بیمار شدت بیشتری می‌یابد.
  • عفونت خون : با افزایش شدت بیماری، عفونت وارد خون شده و می توان تمام بدن را درگیر نماید. متاسفانه اغلب بیماران زمانی پی به بیماری خود برده و تصمیم به درمان می‌گیرند که کیست در آن عفونت کرده است.
  • آبسه : تجمع عفونت در موضع کیست می‌تواند عاملی برای بروز آبسه شود. که در این صورت عمق بیشتری از بافت های بدن درگیر شده و از بین می‌رود.

علت درمان نکردن کیست مویی چیست؟

شکل ظاهری کیست در ابتدا چندین سوراخ ریز است که بر روی پوست مشاهده می شود، به تدریج عفونت گسترش یافته و ممکن است بیماری به آبسه تبدیل شود.

تشابه ظاهری کیست با جوش ساده یا آبسه تشخیص را برای بیماران مشکل کرده و موجب شده برای درمان اقدامی نکنند، به خصوص اگر بیمار دیگر علائم را نداشته باشد.

برای مشاهده شکل ظاهری و عکس کیست مویی می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

یکی دیگر از دلایلی که بیماران دیرتر برای درمان مراجعه می کنند، این است که از معاینه این ناحیه شرم دارند، به این دسته از بیماران توصیه می کنیم احساس شرم و خجالت را کنار گذاشته و به حفظ سلامتی خود اهمیت دهند.

دیگر علت درمان نکردن این بیماری این است که افراد تصور می کنند، امکان رفع آن با روشهای درمان خانگی کیست مویی وجود دارد. این تصور کاملا اشتباه است. نه تنها هیچ دارو و روش خانگی تا به امروزه در برطرف کردن این عارضه تاثیر نداشته، بلکه اصرار بر انجام چنین روش‌هایی موجب به تاخیر افتادن درمان‌های موثر شده و این امر نتیجه ای جز پیشرفت بیمار و پیچیده شدن درمان به دنبال نخواهد داشت. مهمترین عوارض عمل نکردن کیست مویی؛ سرطان پوست است.

مطلب مرتبط: درمان کیست مویی بدون جراحی

عوارض عمل نکردن کیست مویی

درمان نکردن کیست مانند هر بیماری دیگری عوارض مخصوص به خود را داشته و این امر لزوم درمان را شدت می‌بخشد. بسیاری از مبتلایان به بهانه‌های مختلف مثل خجالت، ترس و نگرانی درباره هزینه درمان این عارضه را به تعویق می‌اندازند. همانطور که گفتیم سینوس پیلونیدال بیماری عفونی است و درمان نکردن آن می‌تواند عفونت را گسترش دهد و سایر نواحی و بافتهای اطراف را نیز آلوده کند.

همچنین در اثر بی توجهی التهاب، تورم و درد بیمار شدت یافته و نتیجه ای به جز تخریب بافت بدن را به همراه نخواهد داشت. اما اینها تنها بخشی از عوارض کیست مویی است. که می‌تواند بر روند درمان تاثیر گذاشته و طول و مدت بهبودی را چند برابر کند.

مهمترین عوارض کیست مویی؛ سرطان پوست است. اگر بیمار برای مدت طولانی برای درمان اقدام نکند. سلولهای این بافت آسیب دیده  به تدریج دچار تغییر می شوند. این سرطان از سلولهای بافت کیست شروع شده و به سایر نواحی اطراف گسترش می یابد و می تواند تهدید کننده زندگی باشد. پس توصیه می کنیم، نسبت به درمان بی توجه نباشید!

درمان این بیماری شامل برداشت بافت های آسیب دیده میشود، در گذشته جراحی کیست مویی تنها روش برای درمان این بیماری بود. که درد و عوارض خاص خود مانند عفونت را به همراه داشت.

اما امروزه روش نوین جراحی ( درمان با لیزر ) بر خلاف جراحی سنتی بدون درد و خونریزی و در کوتاه ترین زمان ممکن بیماری شما را درمان می کند. دیگر مزیت مهم درمان کیست مویی با لیزر سرپایی بودن این درمان است.