درمان خانگی کیست مویی

درمان خانگی کیست مویی با داروهای گیاهی

سینوس پیلونیدال یا ­کیست مویی چیست؟ از بیماری های عفونی است که اغلب در ناحیه نشیمنگاه و کمی پایین تر از کمر ظاهر می‌شود. این بیماری غالبا در میان مردان، افراد پرمو و نیز کسانی که مدت طولانی از روز را می‌نشینند مشاهده می‌شود. البته تاثیر چشمگیر اضافه وزن در این رابطه را نمی‌توان نادیده گرفت.

این بیماری ممکن است شبیه به چند سوراخ یا جوش بر روی پوست مشاهده شود. عفونت، آبسه، درد و خروج ترشحات چرکی مهمترین علائم هستند. در این مقاله قصد داریم به معرفی روش‌هایی برای درمان گیاهی کیست مویی بپردازیم :

البته ما موظفیم در ابتدای مقاله این حقیقت را به شما بگوییم که درمان کیست مویی با لیزر یا روش‌های جراحی باز و بسته امکانپذیر است و روش‌های خانگی و دارویی فقط برای کاهش موقت علائم این عارضه موثر است.

تماس برای دریافت مشاوره و وقت لیزر کیست مویی

از طریق شماره زیر برای مشاوره و تعیین وقت لیزر کیست مویی با ما تماس بگیرید.

حمام سیتز

حمام سیتز قرار دادن ناحیه نشیمنگاه در آب گرم است. این درمان به منظور کاهش درد و التهاب زخم صورت گرفته و می توان آن را تسکینی برای علائم این بیماری دانست. برای این منظور حداقل ۲۰ دقیقه در آب گرم بنشینید.

انجام این روش در هر مرحله ای از بیماری حتی بعد از عمل جراحی  نیز توصیه میشود. اما باید دقت داشته باشید که وان یا لگن که برای این منظور استفاده می شود به طور کامل ضد عفونی کنید. همچنین برای تاثیر بیشتر می توانید به آب حمام نمک اپسوم بیافزاید. نمک اپسوم حاوی منیزیم است و می تواند در بهبود زخم و تخلیه چرک آن موثر باشد.

روغن درخت چای

درمان گیاهی کیست مویی با روغن درخت چای

یکی از روش‌های موثر درمان گیاهی کیست مویی استفاده از روغن درخت چای است. این روغن دارای خواص ضد التهابی است و می تواند در رفع عفونت، التهاب و سوزش زخم کیست موثر باشد.

به یاد داشته باشید که نباید این روغن را به تنهایی مورد استفاده قرار داد. بلکه می بایست آن را با کمی آب به نسبت ۱ (روغن) به ۱۰ (آب) رقیق کرده و سپس بر روی زخم استعمال نمود. بعد از ۱۵ دقیقه زخم را شستشو داده و خشک کنید.

کمپرس گرم

استفاده از کمپرس به منظور تسکین درد توصیه می شود. البته تجربه نشان داده استفاده طولانی مدت و منظم از کیست برای چندین مرتبه در روز به تخلیه چرک آن کمک می کند.

برای تهیه کمپرس گرم می توانید از کیسه آب گرم آماده استفاده کنید. یا پارچه ای در آب گرم خیس کرده و بر روی موضع قرار دهید. البته روش سومی هم هست، می توانید مقداری برنج را درون جوراب ریخته و برای چند دقیقه درون ماکروفر گرم نمایید و روی موضع قرار دهید.

زرد چوبه

یکی از روشهای سریع درمان خانگی کیست مویی زردچوبه است. این ادویه دارای خواص ضد التهابی است و در رفع عفونت و درد موثر خواهد بود. برای این منظور زردچوبه را به آب مخلوط کنید تا حالت خمیری داشته باشد. این خمیر را بر روی موضع قرار دهید تا خشک شود. این درمان را می توان تا دوبار در روز تکرار کرد.

درمان خانگی کیست مویی با آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا با خواص ضد التهابی و آنتی باکتریال معروف است. برای انجام این درمان می توانید ژل طبیعی این گیاه را تهیه کرده و برای ۲۰ دقیقه بر روی کیست قرار دهید و سپس بشویید. این روش را می توان تا ۳ بار در روز تکرار کرد.

عسل

درمان خانگی کیست مویی با عسل

عسل از خوراکی های بسیار مفیدی است که دارای خواص ضد التهابی بوده و می تواند در رفع این بیماری موثر باشد. برای این منظور عسل طبیعی را تهیه کرده و بر روی موضع استعمال کنید. بعد از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه موضع را شستشو دهید.

چای کیسه ای

شاید این روش درمان خانگی کیست مویی عجیب به نظر برسد! اما چای کیسه ای دارای خواصی است که می تواند در رفع بیماری موثر باشد. خواص اسیدی و ضد التهابی چای کیسه در درمان و رفع علائم این بیماری موثر خواهد بود.

برای این منظور چای کیسه ای را به اندازه ۵ دقیقه در آب گرم خیس کنید و پس از خنک شدن بر روی موضع قرار دهید. این کار را می توان تا سه بار در روز هم تکرار کرد.

سرکه سیب

درمان گیاهی کیست مویی با سرکه سیب

سرکه سیب بر خلاف روشهای دیگر شناخته شده است. زیر همه با خواص بی نظیر این خوراکی آشنایی دارند. این سرکه دارای خواص ضد التهابی است و با تنظیم ph پوست می تواند در رفع این عارضه موثر باشد. برای درمان با این روش تنها کافی است، پنبه آغشته به سرکه را بر روی پوست قرار دهید.

درمان گیاهی کیست مویی با سیر

سیر به علت دارا بودن خواص آنتی بیوتیکی تاثیر ویژه ای در درمان این بیماری دارد. برای این منظور می توانید سیر خام را به صورت روزانه میل کنید و یا با له کردن سیر خمیری از آن تهیه کرده و آن را بر روی موضع قرار دهید. این درمان گیاهی کیست مویی در برطرف کردن سریع التهاب موثر خواهد بود.

روش‌های درمان خانگی کیست مویی تا چه اندازه موثر هستند؟

شباهت کیست مویی با جوش یا آبسه موجب شده تعدادی از بیماران این عارضه را جدی نگیرند. این افراد گمان می‌کنند با درمان های خانگی می‌توان کیست را از بین برد. این تصور کاملا غلط است.

درمان کیست مویی در خانه

استفاده از درمان‌های گیاهی کیست مویی در بهترین حالت می توانند در رفع علائم بیماری نظیر عفونت، التهاب و درد موثر باشد. و اگر بیمار نسبت به درمان قطعی بی توجه باشد عوارض جدی تر انتظارش را می کشد که بحث ما خارج است. اگر می‌خواهید با این عوارض آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم از صفحه عوارض کیست مویی دیدن نمایید.

این بیماری  زمانی درمان میشود، که موضع به طور کامل تخلیه گردد. برای این منظور باید با عمل جراحی کیست مویی را تخلیه کرد. اما خبر خوب این است که دیگر نیازی به نگرانی در رابطه با عوارض جراحی نیست. زیرا روش نوین درمان این بیماری یعنی درمان کیست مویی با لیزر تمامی این نگرانی ها را رفع کرده است.

لیزر کیست مویی یک روش سرپایی است که در مطب پزشک انجام شده و هیچ یک از عوارض جراحی مثل درد، عفونت، آسیب به عضله و … را به همراه ندارد. این روش درمانی قطعی است که به طور کامل عفونت را از بین خواهد برد.

لازم به ذکر است که روش های درمان خانگی کیست مویی بی فایده هم نیستند! استفاده از این روشها در دوران قبل از جراحی یا لیزر و یا بعد از آن در رفع علائم بیماری موثر بوده و به نتیجه گیری بهتر از درمان کمک می کند. همچنین به یاد داشته باشید، درمان گیاهی کیست مویی نباید موجب به تاخیر افتادن درمان های موثر شود، زیرا هر مقدار روند درمان را به تاخیر اندازید، عارضه پیشرفت کرده و درمان با مشکل مواجه می‌شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
200
  Subscribe  
Notify of