بهترین روش درمان زگیل تناسلی با لیزر در زنان و مردان

بهترین روش درمان زگیل تناسلی با لیزر در زنان و مردان

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های آمیزشی در دهه های اخیر بوده و آمار جهانی مبتلایان به آن بسیار فراتر از ایدز و سایر بیماری های آمیزشی است. در ظاهر فقط با زائده هایی پوستی به شکل زگیل مواجه هستیم که عمدتا در نواحی تناسلی به وجود می آیند ولی بسیاری از افراد نمی دانند که این ویروس عامل اصلی ابتلا به نوعی سرطان کشنده در زنان است؛ سرطان سرویکس یا دهانه ی رحم که سالیانه جان هزاران زن را در سر تا سر دنیا می گیرد و به عنوان چهارمین سرطان کشنده در دنیا شناخته شده است.

از نظر بسیاری از مردم خطرناک ترین بیماری که از طریق ارتباط جنسی امکان انتقال آن وجود دارد بیماری ایدز است اما ویروس دیگری وجود دارد که آن هم از طریق ارتباط جنسی بین افراد منتقل می شود که به مراتب خطرناک تر از ایدز شناخته شده است . ویروسی با نام HPV که عامل اصلی ایجاد زگیل های تناسلی است.

سازمان بهداشت جهانی در تمامی کشورهای جهان برنامه ی مدون و ویژه ای را برای آگاهی و شناخت بیشتر و همچنین پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی اختصاص داده است.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین عفونت های آمیزشی است که عامل اصلی آن نوعی ویروس DNA دار با نام HPV است. این ویروس با نام پاپیلومای انسانی هم شناخته می شود و بیش از ۲۰۰ رده ی مختلف از آن تا به امروز شناخته شده است.

شکل ظاهری و اولیه ی این بیماری به صورت زائده های کوچک در نواحی تناسلی افراد نمایان می شود. زائده های کوچک به شکل زخم های آبدار و عفونی در شکل ها و اندازه های مختلف که گاهی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده می باشند.

این بیماری صرفا از طریق تماس مستقیم پوست با پوست آلوده به ویروس HPV، ایجاد می گردد و به همین دلیل هم ارتباط جنسی مهم ترین راه انتقال آن شناخته شده است. با آغاز روابط جنسی احتمال آلوده شدن به این ویروس به مراتب افزایش می یابد و یک شریک جنسی آلوده کافیست تا شما را برای همیشه میزبان این ویروس نماید.  در چنین شرایطی واکسن HPV می تواند نجات دهنده ی شما باشد.

زگیل تناسلی با تبخال تناسلی متفاوت است و هر کدام از این بیماری ها ماهیت های متفاوتی دارند.

احتمال اینکه کودکان هم به این بیماری مبتلا شوند وجود دارد که در این صورت باید دو عامل زیر را محتمل دانست:

 • سواستفاده ی جنسی از کودک
 • تماس دست آلوده به ویروس با پوست کودک

زگیل تناسلی مردان

بر اساس مطالعات صورت گرفته شیوع بیماری زگیل تناسلی در مردان اندکی بیشتر است. علت به طور دقیق مشخص نیست ولی مشخص شده است که مردان بیشتر دچار زگیل آلت تناسلی می گردند. به همین دلیل باید در انتخاب شریک جنسی خود بسیار مراقب باشند و ارتباط جنسی محافظت شده را مد نظر خود قرار دهند. زگیل آلت تناسلی مردان عمدتا در نواحی تناسلی و مقعد آقایان قابل مشاهده است.

زگیل تناسلی زنان

زنان هم مانند مردان به این بیماری مبتلا می گردند. از نظر نشانه ها و علائم ظاهری زگیل تناسلی هیچ فرقی میان مردان و زنان نیست فقط یک نکته ی مهم وجود دارد و آن این مطلب است که ویروس HPV در زنان ریسک ابتلا به سرطان  دهانه ی رحم را نحو قابل توجهی افزایش می دهد. شرکای جنسی متعدد می تواند احتمال ابتلا به این ویروس را در زنان افزایش دهد.

راه های انتقال ویروس HPV و زگیل های ناحیه تناسلی

علت زگیل های تناسلی برقراری رابطه ی جنسی با فرد آلوده به ویروس HPV می باشد که عامل درجه ۱ برای ابتلا به ویروس HPV شناخته شده است. در یک تعریف کلی ارتباط مستقیم پوست با پوست نواحی آلوده به ویروس HPV می تواند این بیماری را بین افراد منتقل کند. از آنجایی که محل ایجاد این زگیل ها، نواحی تناسلی افراد است پس در نتیجه چنین ارتباطی فقط در ارتباط جنسی قابل تصور است با این اوصاف احتمال اینکه بدون تماس جنسی هم این ویروس منتقل گردد وجود دارد و تماس دست آلوده هم می تواند یکی از راه های انتقال ویروس HPV باشد.

استفاده از توالت فرنگی، بوسیدن، در آغوش گرفتن، ظروف و حوله ی مشترک و استخر عمومی نمی تواند ویروس HPV را انتقال دهد.

انواع زگیل تناسلی

تا به امروز چیزی در حدود ۲۰۰ رده ی گوناگون از ویروس HPV شناخته شده است که هرکدام از آنها تیپ نامیده می گردد و شماره ی مشخصی دارد.اما در یک رده بندی کلی این ویروس به ۲ نوع زیر تقسیم بندی می گردد:

 • کم خطر
 • پرخطر

نوع کم خطر این ویروس قابلیت اینکه در سلول ها تغییرات سرطانی به وجود بیاورد ندارد و در بدترین حالت فقط باعث ایجاد زگیل های ناحیه تناسلی می گردد که معمولا هم پس از یک دوره ی زمانی از بین می روند.

اما نوع پرخطر این ویروس می تواند بدن را در معرض برخی سرطان ها از جمله سرطان دهانه ی رحم، سرطان واژن، سرطان مقعد و سرطان آلت تناسلی آقایان قرار دهد.

 

علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان

برای شناخت علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان باید به این نکته اشاره کنیم که از نظر علائم و نشانه های کلی تفاوتی میان زنان و مردان نیست و تنها تفاوت در محل پیدایش آنها است.

این بیماری مردان در نواحی زیر قابل مشاهده است:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • داخل یا اطراف مقعد
 • اطراف کشاله ی ران

این بیماری زنان در نواحی زیر به وجود می آید:

 • داخل یا اطراف واژن
 • دهانه ی رحم
 • داخل یا اطراف مقعد

سایر علائم و نشانه های زگیل تناسلی در مردان و زنان به یک شکل است و به شرح زیر می باشد:

 • ظاهر شدن زگیل های تناسلی در اطراف دهان، زبان، گلو و لب ها که نشان دهنده ی رابطه ی جنسی دهانی با فرد آلوده است.
 • اندازه ی زگیل ها گاهی بسیار کوچک و کمتر از ۱ میلی متر است و گاهی چندین زگیل به صورت خوشه ای و بزرگ قابل مشاهده است.
 • احساس خارش و سوزش در محل زگیل های تناسلی
 • زگیل تناسلی درد ندارد ولی در موارد نادر با احساس درد و خونریزی از محل زگیل ها، همراه است که این حالت نشان می دهد در مسیر مجاری ادراری به وجود آمده اند.
 • وجود سایر بیماری ها و عفونت های آمیزشی

درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان

باید گفت در حال حاضر هیچ راه موثری که به طور قطعی و برای همیشه به درمان زگیل تناسلی کمک کند وجود ندارد و این ویروس برای همیشه در بدن و خون افراد باقی می ماند و به صورت دوره ای علائم خود را نشان می دهد.

اما روش هایی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد که طول دوره های عود مجدد آن را می تواند کاهش دهد و به صورت درمان های موضعی باعث شوند زگیل های تناسلی زودتر بهبود یابند و از پیشرفت آن جلوگیری می کند:

 • کرایوتراپی یا سرما درمانی که با کمک نیتروژن مایع، این زگیل ها را منجمد می کنند و از بین می برند.
 • لیزر درمانی که بهترین و کم عارضه ترین روش برای درمان زگیل های تناسلی بدون درد و خونریزی است و همچنین تعداد دفعات عود مجدد آن را کاهش می دهد.
 • الکتروکوتر که با کمک جریان الکتریکی ( برق ) زگیل های تناسلی را می سوزانند و از بین می برند. این روش به بی حسی موضعی نیاز دارد.
 • دارو درمانی هم روش دیگری برای درمان این بیماری است که با توجه به اندازه و وسعت زائده ها، پزشک با پماد ها و داروهای خاصی بیماری را کنترل می کند و به کاهش آن کمک می نماید.
 • عمل جراحی از دیگر روش ها برای درمان این بیماری است که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد و تمامی زگیل های تناسلی او برداشته می شود.

لیزر بهترین روش درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان

همان طور که دیدید برای درمان زگیل های تناسلی روش های درمانی زیادی وجود دارد ولی از میان تمامی این روش ها ، روشی که از همه بی خطر تر و کم عارضه تر است لیزر درمانی زگیل تناسلی می باشد.  لیزر درمانی نسبت به سایر روش ها، پاکسازی بهتر و قدرتمند تری در از بین بردن زگیل های تناسلی دارد و از آنجایی که قدرت اشعه ی لیزر باعث می شود که به عمق پوست و بافت های زیرین آن نفوذ کند، نوعی ریشه کن شدن محسوب می شود و به همین دلیل احتمال عود مجدد را به مراتب کاهش می دهد.

مزایای درمان زگیل تناسلی با لیزر

 • لیزر درمانی بدون درد و خونریزی است.
 • روشی کاملا سرپایی است و نیازی به بستری ندارد.
 • نیاز به بی حسی موضعی دارد و بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار نمی گیرد.
 • از نظر هزینه های درمانی مقرون به صرفه تر است.

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Notify of