روش های تاثیر گذار التیام بخش در درمان خانگی بواسیر یا هموروئید

درمان خانگی بواسیر عمدتا شامل رژیم غدایی درست می باشد که در اصل از ابتلا یبوست جلوگیری کرده و مانع...

روش های تاثیر گذار التیام بخش در درمان خانگی بواسیر یا هموروئید

درمان خانگی بواسیر عمدتا شامل رژیم غدایی درست می باشد که در اصل از ابتلا یبوست جلوگیری کرده و مانع ابتلا فرد به بیماری بواسیر یا هموروئید می گردد.

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم بواسیر یا هموروئید شایع ترین بیماری دردناک ناحیه مقعد است که نشانه هایی مانند درد، التهاب و خون در مدفوع را ایجاد می نماید، بروز این عارضه به ۱۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد. بواسیر بسته به میزان پیشرفت بیماری روش های مختلفی برای درمان خانگی داشته است.

به طور مثال در گذشته برای درمان بواسیر از گیاهان دارویی و ضماد های طبیعی برای درمان استفاده می شد و این درمان ها در برخی از موارد مفید بودند و علائم بیماری به طور کامل از بین می رفت. درمان خانگی بواسیر  به خصوص اگر در مراحل اولیه باشد می تواند درد و التهاب را کاهش داده و حتی به طور کامل تورم بالشتک های خونی را نیز از بین ببرد. در ادامه به بحث در مورد روش های درمان خانگی بواسیر که از گذشته تاکنون جهت مداوای این بیماری مورد استفاده بوده است خواهیم پرداخت.

درمان خانگی بواسیر یا هموروئید

درمان بواسیر با روش های تاثیرگذار التیام بخش خانگی عبارتند از:

  • کمپرس یخ : قرار دادن یخ بر روی بواسیر می تواند تا حد زیادی در کاهش درد ناشی از آن موثر باشد. به علاوه قرار دادن یخ بر روی این ناحیه می تواند تورم را کاهش داده و خونریزی را متوقف نماید.
  • کمپرس گرم : قرار دادن حوله تمیز که با آب گرم مرطوب شده است می تواند تا حد قابل توجهی التهاب و درد بواسیر را کاهش دهد.
  • استفاده از حمام سیتز : نشستن در حمام سیتز یا لگن آب گرم موجب بهبودی درد و تورم و درمان این بیماری می شود. جهت تاثیرگذاری بیشتر می توان به آب مقداری سرکه سیب یا نمک دریا اضافه نمایید.
  • مصرف فیبر غذایی: مصرف میوه ها و سبزیجات طبیعی که سرشار از فیبر هستند می توانند یبوست را درمان و در نرم کردن مدفوع تاثیر گذار باشند و به این ترتیب از پیشرفت این بیماری کاسته خواهد شد.
  • نوشیدن آب : نوشیدن آب تا ۸ لیوان در روز ساده ترین درمان خانگی بواسیر است و می تواند در درمان یبوست و بهبود بیماری اثرگذار باشد.
  • ورزش : انجام فعالیت های بدنی سبک مانند پیاده روی می تواند به درمان بواسیر کمک نماید.

آیا درمان خانگی روش قطعی برای مداوای بیماری بواسیر به شمار می آید؟

به کار گیری درمان خانگی بواسیر می تواند تا حد قابل توجهی به بهبود فرد بیمار کمک نماید، اما میزان تاثیرگذاری این روش ها به درجات مختلف بواسیر بستگی دارد. ولی  به طور کلی می توان گفت درمان خانگی بواسیر را نمی توان به عنوان درمان قطعی این بیماری معرفی نمود، بلکه این درمان های خانگی به جز مواردی محدود، تنها نقش التیامی داشته و می توانند فرآیند درمان را تسریع نماید.

در مورد روش موثر و قطعی درمان بواسیر باید بگوییم این روش تنها شامل عمل جراحی و درمان با لیزر است که امروز به سبب مشکلات و درد سر های عمل جراحی، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد  و رایج ترین روش درمان استفاده از مادون قرمز یا لیزر است.