دیلاتاسیون

درمان شقاق یا فیشر با دیلاتایسون+عوارض و درمان

دیلاتاسیون یا اتساع دریچه ی مقعد، یکی از قدیمی ترین روش ها برای درمان شقاق یا فیشر مقعدی است که برای بهبود و درمان شقاق کاربرد دارد. اما پس از بررسی ها و مطالعات زیادی که در این زمینه انجام شد و با روی کار آمدن روش های مطمئن تر و کم عارضه تر برای درمان شقاق مانند لیزر درمانی شقاق، این روش درمانی به مرور زمان منسوخ شد.

با این حال دیلاتاسیون هنوز هم به عنوان یکی از روش های درمان شقاق شناخته شده است و با وجود تمام عوارضی که دارد گاها برخی جراحان و بیماران ریسک انجام آن را می پذیرند. در ادامه با روش دیلاتاسیون و همچنین عوارض آن بیشتر آشنا خواهید شد.

روش درمان شقاق با دیلاتاسیون

اتساع دریچه ی مقعد را اصطلاحا دیلاتاسیون می نامند. روشی قدیمی و البته پرخطر که در گذشته برای درمان بیماری شقاق یا فیشر کاربرد داشت. در این روش بیمار تحت بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی قرار می گیرد و سپس جراح با استفاده از روش کشش دستی مقعد که بر روی کانال و دریچه ی مقعد وارد می کند، تلاش می کند تا عضلات این ناحیه را شل کرده و در نتیجه از میزان فشار وارده بر آن بکاهد.

همانطور که می دانید شقاق مقعدی در اثر ترک و شکاف های پوستی اطراف مقعد به وجود می آید. گاهی علت این امر می تواند ناشی از تنگی کانال مقعد باشد. در چنین شرایطی با خروج مدفوع ممکن است بافت های اطراف مقعد دچار آسیب و خراش گردند و شقاق به وجود بیاید. هدف پزشک از روش درمان شقاق با دیلاتاسیون، شل کردن و به اصطلاح گشادتر کردن عضلات این ناحیه است تا در حین خروج مدفوع آسیب کمتری ببینند.

اما شل کردن این عضلات و کشیدن آنها باید تحت فشار و کشیدگی معقولی صورت بپذیرد زیرا کشیدن بیش از حد عضلات این ناحیه می تواند به عضلات اسفنکتر مقعد آسیب های جبران ناپذیر و غیر قابل بازگشتی وارد کند.

عوارض درمان شقاق یا فیشر با دیلاتاسیون

دیلاتاسیون روشی است که جراح به صورت دستی عضلات اطراف مقعد را شل می کند. با توجه به چنین وضعیتی می توان انتظار داشت که چنین عملی با عوارض زیادی همراه است و جزء عمل های پر ریسک محسوب می گردد.

از عوارض درمان شقاق با دیلاتاسیون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بی اختیاری در دفع مدفوع و گاز روده و نشت مقعد
  • پاره شدن بافت مقعدی
  • لخته شدن خون
  • عود مجدد شقاق
  • تخریب عضله اسفنکتر

بیشتر بخوانید: درمان بی اختیاری مدفوع

به دلیل احتمال ایجاد عوارض بالا مدتهاست که پزشکان برای درمان بیماری شقاق کمتر به سراغ روش دیلاتاسیون می روند و از آنجایی که معمولا بی اختیاری مدفوع عارضه ای است که بسیاری از افراد به آن دچار می شوند بسیاری از بیماران حاضر به پذیرش چنین عمل پر ریسکی نیستند.

2
دیدگاه بگذارید

avatar
200
  Subscribe  
Notify of
کوروش
کوروش

با درود
من فردی ۵۰ ساله. جنسیت مرد که حدود ۷۰ روز قبل برای درمان همروئید خود با لیزر اقدام کردم . ولی مدتی بعد دچار تنگی کانال مقعد شدم و همان پزشک با عمل دیلاتاسیون سنتی این مشکل را رفع نمود. ولی در حین عمل پوست. داخلی مقعد پاره شد که بخیه گردید. ولی اکنون پس لز گذشت ۴۲ روز به محض یک فشار جزئی در هنگام دفع دچار خونریزی و سوزش می شود. ایا درمان می شوم؟
دکتر من فقط می گوید از پماد انتی هموروئید استفاده کن ولی درمان نشدم.
با سپاس
کوروش