حمام سیتز

موارد کاربرد حمام سیتز و تاثیر آن بر بیماری های بواسیر و شقاق

حمام سیتز یا استحمام نشیمن یکی از روش های درمانی ساده با تاثیرگذار بالا بوده که به شدت در رفع علائم بیماری های نشیمنگاهی تاثیرگذار است. حمام نشیمن یکی از روش های درمان خانگی بیماری های مقعدی و نشیمنگاهی است که با ساده ترین وسایل قابل انجام است.

این روش شامل قرار دادن ناحیه کفل و لگن در آب نسبتاً گرم است. این روش درمانی می توان گردش خون در این ناحیه از بدن را افزایش داده و بهبود سریع تر زخم ها و جراحت ها کمک نماید. به علاوه این راهکار در رفع عفونت، التهاب و کاهش سوزش و خارش نیز موثر است.

نحوه آماده سازی حمام سیتز

نحوه آماده سازی حمام سیتز

برای استفاده از این روش درمانی ساده مراحل زیر را دنبال کنید :

  • می توانید برای این منظور از لگن و یا وان حمام استفاده نمایید. همچنین می توانید لگن مخصوص حمام نشیمن که بر روی دریچه توالت فرنگی نصب می شود، را تهیه نمایید.
  • قبل از استفاده از حمام لگن و یا وان را با مواد ضدعفونی کننده بشویید تا خود عاملی برای عفونت نشود.
  • بعد از ضدعفونی می توانید لگن را با آب گرم با درجه حرارتی که نه پوست بسوزد و نه آب خنک باشد، تا مقداری که تمامی نواحی کفل در آب قرار گیرد، پر کنید.
  • برای افزایش میزان تاثیرگذاری حمام سیتز، به مقدار کم از ضدعفونی های طبیعی مانند نمک اپسوم، جوش شیرین، سرکه سیب و … در این آب استفاده نمایید.
  • حمام شما آماده شده است، می توانید برای ۱۰ الی ۲۰ دقیقه در این آب بنشینید و منتظر تاثیرات آن باشید.
  • در پایان مقعد و ناحیه تناسلی را با دستمال های نرم و یا با استفاده از سشوار با باد ملایم خشک کنید.
  • این روش را می توان ۲ الی ۳ مرتبه در روز تکرار نمود. بهترین زمان استفاده از حمام بعد از اجابت مزاج و قبل از استفاده از پماد های دارویی است.

موارد کاربرد حمام سیتز

از حمام سیتز می توان برای بهبود بیماری ها و مشکلات زیر استفاده نمود.

تاثیر حمام سیتز در درمان بیماری های نشیمنگاهی

بیماری های نشیمنگاهی مانند بواسیر و شقاق اغلب تنها با درمان های خانگی و دارویی بهبود می یابند، به خصوص اگر بیماری در مراحل ابتدایی خود باشد. استفاده از روش هایی مانند حمام نشیمن اگر همراه با تغییر رژیم غذایی و رفع یبوست باشد، می تواند به طور کامل علائم بواسیر و شقاق را از بین ببرد. اما در مورد سایر بیماری های نشیمنگاهی مانند فیستول و کیست مویی استفاده از درمان های خانگی مانند حمام سیتز تاثیری در درمان بیماری نداشته بلکه تنها می توانید علائم بیماری مانند عفونت و التهاب را از بین ببرد. 

در حالت کلی حمام نشیمن را نمی توان جایگزین روش های درمانی پزشکی نمود، و روند درمان را با تاخیر مواجه نمود. بلکه استفاده از حمام سیتز تنها می تواند به عنوان مکملی برای درمان در کنار روش های پزشکی و دارویی موثر باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
200
  Subscribe  
Notify of