درمان گیاهی بواسیر – داروهای گیاهی برای درمان هموروئید

درمان گیاهی بواسیر – داروهای گیاهی برای درمان هموروئید

می توان گفت روش درمان گیاهی بواسیر یا هموروئید یکی از اولین روش هایی است که به ذهن بیماران میرسد و معمولا مورد استفاده قرار می گیرد. افراد مبتلا به این عارضه به دلایل گوناگون ترجیح می دهند که بدون مراجعه به پزشک و با روش های بدون دردسر و در دسترس مشکل خود را برطرف کنند.

استفاده از روش درمان گیاهی بواسیر قطعا در مراحل نخست بیماری می تواند در بهبود علائم هموروئید و کاهش التهاب، خارش و سوزش تاثیرگذار باشد. حتی روش های خانگی و استفاده از داروهای گیاهی برای درمان بواسیر گاهی توسط پزشک هم پیشنهاد می شود.

اما متاسفانه گاها بیماران بدون مشورت با پزشک متخصص یا جراح عمومی و بدون اینکه از وضعیت دقیق بیماری خود آگاه باشند اقدام به استفاده از داروی گیاهی برای درمان بواسیر می‌کنند و برای مدت طولانی این روش را ادامه می دهند که همین امر باعث پیشرفت و پیچیده تر شدن شرایط بیماری می شود.

در مراحل پیشرفته بیماری استفاده از داروهای گیاهی برای درمان هموروئید بی تاثیر است و فقط بصورت موقت علائم بیماری را کاهش می دهد. اما می توان از روش گیاهی در کنار سایر گزینه های درمان که توسط پزشک پیشنهاد می شود برای تسریع روند بهبود این عارضه استفاده کرد.

کدام داروهای گیاهی برای درمان بواسیر موثر است؟

داروهای گیاهی زیادی برای درمان بواسیر پیشنهاد شده که در ادامه به معرفی بهترین و تاثیرگذارترین این داروها می پردازیم:

گیاه بابونه: به دلیل خواص ضد التهابی و آبرسانی و همچنین افزایش سوخت و ساز بدن برای درمان گیاهی بواسیر مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف این داروی گیاهی بصورت روغن و به شکل موضعی و یا استفاده از خود گیاه در حمام سیتز می تواند در بهبود علائم و التهاب بیماری تاثیرگذار باشد. همچنین استفاده از دمنوش بابونه هم توصیه می شود.

سرکه سیب: قطعا با خواص بیشمار سرکه سیب آشنایید. سرکه سیب به دلیل خواص ضد باکتری و قابضی که دارد یکی از بهترین داروهای گیاهی برای درمان بواسیر شناخته می شود که درد و خارش و التهاب بیماری را کاهش می دهد. برای استفاده از این روش باید یک پنبه را به سرکه آغشته کنید و روی هموروئید قرار دهید. فراموش نکنید هر چند ساعت یکبار پنبه را تعویض کنید.

آلوئه ورا: استفاده از آلوئه ورا برای بهبود زخم و کاهش التهاب هموروئید بسیار تاثیرگذار است. خاصیت ضد التهابی آلوئه ورا می تواند علائم آزاردهنده مثل خارش، سوزش و درد را کاهش دهد. اگر به دنبال یک داروی گیاهی برای درمان بواسیر داخلی هستید، آلوئه ورا یکی از بهترین گزینه ها است. برای مصرف ابتدا باید ژل داخل گیاه را تخلیه کنید و سپس به صورت موضعی برای هموروئید خارجی و به شکل منجمد برای هموروئید داخلی استفاده کنید.

روغن نارگیل: این روغن خواص زیادی دارد که مهم ترین آن کمک به خونریزی بواسیر است. وقتی بیماری پیشرفته شود و عروق هموروئیدی دچار پارگی شوند، بیمار شاهد خونریزی از مقعد خواهد بود که روغن نارگیل می تواند در کنترل آن تاثیرگذار باشد. استفاده از این روغن برای درمان گیاهی بواسیر هیچ عارضه ای ندارد و باید در محل بیماری استعمال شود.

روغن بادام: استفاده از روغن بادام برای درمان گیاهی بواسیر فوق العاده است. این روغن خاصیت نرم کنندگی و ضد التهاب دارد و اگر بطور مرتب از آن استفاده شود تاثیر بسیاری در درمان بیماری خواهد داشت. روغن بادام به لایه های زیرین پوست نفوذ می کند و همچنین وضعیت گوارشی را بهبود می بخشد.

آیا درمان قطعی بواسیر با داروهای گیاهی ممکن است؟

همانطور که در بالا اشاره شد نمی توان از روش های درمان گیاهی به عنوان روش قطعی درمان بواسیر استفاده کرد. داروهای گیاهی تنها در مراحل اولیه بیماری و یا به عنوان روش مکمل در کنار سایر درمان ها می توانند تاثیرگذار باشند. حتی در مراحل اولیه هم اگر بعد از یک هفته علائم هموروئید بهبود نیافت، باید از طبق نظر پزشک از سایر روش های درمان استفاده کنید.