بررسی بهترین روش درمان قطعی کیست مویی با لیزر

درمان کیست مویی تنها از طریق جراحی و لیزر درمانی انجام می شود ولی....

بررسی بهترین روش درمان قطعی کیست مویی با لیزر

درمان کیست مویی از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا در صورت عدم درمان امکان عفونت وجود دارد و مشکلات بسیاری را به همراه خواهد داشت. از طرفی کیست مویی را نمی توان با استفاده از درمان های خانگی یا دارویی درمان نمود و تنها راهکار درمان قطعی آن، تخریب و نابودی کامل کیست مویی از روش های تهاجمی تر است. همچنین روشهای تهاجمی درمان کیست مویی شامل جراحی و لیزر است که امروزه به علت مشکلات بسیاری که جراحی به همراه می آورد، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان کیست مویی یا سینوس پیلونیدال

درمان کیست مویی میتواند از روش های متعددی صورت گیرد، که تنها برخی از آنها را می توان به عنوان درمان قطعی معرفی نمود. البته باید به این نکته توجه کرد که درمان های خانگی و دارویی نیز بی فایده نبوده و می تواند در کاهش درد و التهاب ناشی از بیماری مفید باشد در واقع این درمان ها را می توان به عنوان مکمل درمان های تهاجمی تر معرفی نمود. برخی روش های درمان این عارضه به این شرح است :

بررسی درمان کیست مویی به روش خانگی

برخی از مهمترین درمان های خانگی کیست مویی به این شرح است :

  • کمپرس گرم : استفاده از گرما در کاهش درد و التهاب موثر بوده و می تواند به تخلیه مایع کیست کمک کند. این کمپرس را ۳ الی ۴ بار در روز و به مدت چند دقیقه تکرار کنید.
  • روغن درخت چای : استفاده از این روغن در ضدعفونی کردن محل کیست نقش داشته و می تواند در بهبودی این عارضه مفید باشد. برای استفاده از روغن درخت چای آن را با آب رقیق نموده و ۲ الی ۳ بار در روز این درمان را تکرار کنید.
  • سرکه سیب : برای استفاده از سرکه سیب ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری از سرکه سیب را با نصف فنجان آب رقیق نموده و با استفاده از پنبه آن را بر روی کیست مویی استعمال نمایید. این درمان را ۳ الی ۴ مرتبه در روز تکرار کنید.
  • روغن کرچک : برای این منظور کمی پنبه را در روغن کرچک گرم شده آغشته کرده و سپس آن را بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. این درمان را باید ۳ الی ۴ بار در روز تکرار کنید.
  • آلوئه ورا : ژل آلوئه ورا را از گیاه آن خارج نموده و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی کیست قرار دهید در مرحله بعد محل کیست را با استفاده از آب ولرم شستشو دهید.

بررسی درمان کیست مویی با دارو

درمان دارویی این عارضه می تواند در کاهش علائم این بیماری مانند درد و عفونت موثر باشد. اگر برای درمان های جراحی آماده می شوید معمولاً پزشک مصرف برخی آنتی بیوتیک ها را تجویز می کند تا از این طریق میزان عفونت کیست را کاهش دهد. معمولاً برای درمان این عارضه از داروهایی نظیر آنتی بیوتیک، ضد درد و مکمل های روی و ویتامین C تجویز می شود.

بهترین روش قطعی درمان کیست مویی با لیزر

بهترین و قطعی ترین روش درمان کیست مویی با استفاده از لیزر است در این روش پزشک با استفاده از اشعه مادون قرمز یا لیزر محل کیست را برش می دهد، در این روش از طریق تاباندن اشعه بر روی ناحیه برش داده شده عروق و بافت های آسیب دیده ترمیم می شود و به این ترتیب درد و خونریزی بیمار تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. این روش درمانی معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار میتواند پس از اتمام آن به کارهای روزمره خود بپردازد. عمل جراحی نیز مانند لیزر از روش های تهاجمی درمان کیست است اما امروزه به علت مشکلات و دردسرهای بسیاری که عمل جراحی به همراه دارد، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.