تاثیر درمان فیستول مقعدی با دارو در روند بهبود این بیماری

تاثیر درمان فیستول مقعدی با دارو در روند بهبود این بیماری

فیستول یکی از بیماری های عفونی است که موجب اتصال غیر طبیعی دو ارگان از بدن یه یکدیگر توسط مجرایی عفونی می گردد. این بیماری اغلب موارد ناشی از عفونت ناحیه ای از بدن است. عامل این بیماری غالباً آبسه مقعد درمان نشده بوده که موجب بروز مجرایی غیر طبیعی مابین روده و نواحی اطراف مقعد می گردد. این بیماری معمولاً با علائم واضحی ظهور کرده که فرد می تواند با توجه به آنها از بروز این بیماری مطلع شود. فیستول با علائمی از جمله درد، خونریزی، خارش، سوزش، ترشحات بد بو و .. نمایان می شود و پزشک می تواند با مشاهده ناحیه درگیر به وجود این بیماری پی ببرد. فیستول مقعدی نیاز به درمان سریع و فوری دارد زیرا در غیر این صورت بیماری به شدت پیشرفت کرده و روند بهبود بیماری را با مشکل مواجه می کند. یکی از مسائل بسیار مهم در فیستول نحوه درمان، انتخاب روشی صحیح برای درمان این عارضه می باشد، زیرا هر مقدار که بیماری پیشرفته شود؛ فرایند درمان به مشکلات عدیده ای رو به رو خواهد شد.

آیا درمان فیستول مقعدی با دارو قطعی است؟

بسیاری از مبتلایان به بیماری فیستول مقعدی به علت حس خجالت و یا ترس از درمان امتناع می ورزند، ولی باید بگوییم این عمل تنها موجب می شود، بیماریشان تشدید شود. از طرفی دیگر اغلب بیماران تمایل به درمان فیستول مقعدی با دارو دارند، زیرا روش های دارویی هزینه کمتر و نیز دردسرهایی مانند بستری شدن در بیمارستان را ندارد اما به این دسته از افراد باید بگوییم، درمان فیستول مقعدی با دارو ، قطعی نبوده. یعنی تا به امروز هیچ درمان دارویی قطعی برای برطرف شدن مجرای فیستول وجود ندارد.

البته داروهایی برای مبتلایان پیشنهاد می شود، ولی این داروها در کاهش میزان علائم این بیماری از جمله عفونت، درد، خارش و … موثر بوده و اغلب قبل از انجام روش های درمان قطعی مانند لیزر و جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا تجربه نشان داده بیمارانی که قبل از انجام عمل جراحی فیستول از داروهای آنتی بیوتیک برای برطرف کردن عفونت استفاده می کنند نتایج بهتری را کسب می کنند. داروهای درمان فیستول شامل مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای کاهش عفونت، داروهای مسکن برای برطرف کردن درد و …. می شود.

قطعی ترین روشهای درمان فیستول مقعدی

درمان قطعی فیستول

درمان فیستول با لیزر و عمل جراحی از راهکارهای تهاجمی این بیماری است. اما مدتی است که به علت گسترش استفاده از لیزر درمانی، جراحی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. علت این امر را می توان مشکلات متعدد مربوط به جراحی عنوان نمود. جراحی همراه با درد و خونریزی بسیاری است از طرفی بیمار باید مدت زمان طولانی را در بیمارستان به سر ببرد و حتی ممکن است اسکار حاصل از جراحی نیز به جای بماند. در صورتی که لیزر هیچ یک از مشکلات مربوط به جراحی را نداشته بلکه، درمان قطعی بوده و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود. از دیگر ویژگی های انجام لیزر درمانی می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

  • لیزر ریسک ابتلا به سایر بیماری های عفونی نداشته
  • انجام لیزر برای همیشه فیستول را از بین می برد.
  • درمان فیستول با لیزر نیاز به دوره نقاهت ندارد.
  • لیزر درمانی با ترمیم عروق خونی و رگ های عصبی مانع درد و خونریزی بیمار می شود.

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Notify of