درمان بواسیر یا هموروئید با پماد لیدوکائین و عوارض این دارو

درمان بواسیر یا هموروئید با پماد لیدوکائین و عوارض این دارو

لیدوکائین یکی از روش های درمان دارویی بواسیر است،  اما قبل از معرفی این دارو به تشریح بیشتر بیماری بواسیر می پردازیم. بواسیر یا هموروئید شایع ترین بیماری نشیمنگاهی است. این بیماری در اثر عوامل متعددی ایجاد میشود و با اینکه زندگی فرد را به خطر نمی اندازد، می تواند روند زندگی عادی را به اختلال مواجه نماید.  هموروئید همان تورم و گشاد شدن عروق در ناحیه مقعد است. وارد آمدن فشار به  مقعد در اثر عوامل مختلف می تواند باعث اتساع عروق در مقعد گردد. از علائم بیماری بواسیر می توانیم به درد شدید، خونریزی، خارش، سوزش، احساس کامل نبودن عمل دفع، خون در مدفوع و … اشاره کنیم. البته این علائم بسته به نوع هموروئید و درجات مختلف آن متفاوت است. بواسیر در نوع داخلی و خارجی است که در نوع اول عروق داخلی مقعد و در نوع دوم عروق خارج مقعد درگیر بیماری می شود. در ضمن نوع داخلی به چهار درجه مختلف تقسیم بندی می شود. مهمترین عامل برای بروز هموروئید وارد آمدن فشار به عروق مقعد است، این فشار می تواند در اثر عوامل مختلفی نظیر یبوست مداوم، زایمان، جا به جایی اجسام سنگین، بارداری و … ایجاد شود.

درمان بواسیر در مراحل ابتدایی با استفاده از دارو و درمان های خانگی امکان پذیر است. درمان خانگی بواسیر شامل رژیم غذایی پر فیبر برای رفع یبوست، ورزش، حمام سیتز و … می شود. درمان های دارویی بواسیر شامل استفاده از پماد برای برطرف کردن بیماری و علائم آن می شود. یکی از پماد های معروف برای درمان بواسیر استفاده از لیدوکائین است.

پماد لیدوکائین

لیدوکائین جزء داروهای بی حس کننده است که به صورت موضعی کاربرد دارد. در نتیجه مهمترین کاربرد پماد لیدوکائین برطرف کردن درد حاصل از بیماری هموروئید است. عملکرد این پماد به گونه ای است که با مسدود کردن کانال کلسیم از انتقال پیام های عصبی به سیستم مرکزی عصبی جلوگیری می نماید. از دیگر مزیت های این پماد می توانیم به خاصیت ضد التهابی آن اشاره کنیم که موجب شده بتواند به درمان بیماری کمک نماید.

مصرف این پماد برای مادران باردار و خردسالان باید با مشورت متخصص صورت گیرد. همچنین باید از مصرف طولانی مدت دارو پرهیز نموده و از بانداژ موضع بپرهیزید زیرا تاثیر دارو را افزایش می دهد.

عوارض پماد لیدوکائین

از عوارض این دارو می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

  • سوزش
  • تورم
  • سرگیجه
  • تاری دید
  • افزایش و کاهش دمای بدن

درمان بواسیر یا هموروئید با پماد لیدوکائین

درمان بواسیر با پماد لیدوکائین تاثیری موقت داشته و نمی توان از آن به عنوان درمان قطعی برای این بیماری یاد کرد. لیدوکائین تنها در برطرف کردن درد بیماری موثر است و تاثیری در درمان علت اصلی بیماری ندارد. در صورتی که مصرف این پماد با رعایت نکات خانگی همراه باشد، در مراحل ابتدایی در درمان قطعی بیماری موثر است. اما در مراحل پیشرفته تر بیماری باید از روش های تهاجمی تری برای درمان بواسیر استفاده نمایید. درمان هموروئید با استفاده از روشهای اسکلروتراپی، رابربند، هموروئیدکتومی، لیزر و …امکان پذیر است. بهترین راهکار درمان بواسیر با لیزر است زیرا بیماری بدون احساس درد، خونریزی، به جای ماندن اسکار، بستری شدن در بیمارستان و … به طور قطع درمان می‌شود.

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Notify of