رژیم غذایی مفید و مضر برای مبتلایان به بواسیر (هموروئید)

رژیم غذایی مفید و مضر برای مبتلایان به بواسیر (هموروئید)

بیماری بواسیر (هموروئید) نوعی بیماری مقعدی (نشیمنگاهی) است. بواسیر متورم شدن یا گشاد شدن سیاهرگ های کانال مقعد و یا خارج از آن است. این بیماری در اثر هر عاملی که فشار وارده بر این عروق را افزایش دهد، ایجاد می شود. اما شایع ترین علت، مشکلات گوارشی مثل یبوست است.

بواسیر تا دهه های گذشته غالباً سالمندان را درگیر می کرد، اما در سالهای اخیر شیوع گسترده ای میان گروه های سنی مختلف به خصوص جوانان پیدا کرده است. به نظر شما چه چیزی در این سال ها تغییر کرده؟؟؟ درست حدس زدید سبک زندگی و رژیم غذایی. این دو عامل تاثیر مستقیمی بر سلامت افراد جامعه دارد و بی توجهی به آنها نه تنها عاملی برای این بیماری می شود، بلکه در مبتلایان به هموروئید وضعیت را وخیم تر خواهد کرد.

در ادامه قصد داریم به نکاتی بپردازیم که نه تنها برای مبتلایان، بلکه برای افرادی که دچار این عارضه نشده و یا حتی بیمارانی که قبلا سابقه هموروئید داشته اند، نیز مفید خواهد بود. پس برای چند دقیقه همراه ما باشید.

برای درمان بواسیر چه بخوریم؟

برای درمان این بیماری از طریق رژیم غذایی، باید هدف اصلی مصرف خوراکی هایی باشد که می توانند یبوست را درمان و یا از آن جلوگیری کنند. زیرا این موضوع به اثبات رسیده که یبوست بیشترین تاثیر را در ایجاد این بیماری دارد. بنابراین با تغییر اساسی در رژیم غذایی می توان برای همیشه این مشکل را حل نمود. چند خوراکی مفید برای درمان این بیماری عبارتند از :

فیبر خوراکی حلال مشکلات

 فیبر برای درمان بواسیر

اگر درگیر این بیماری باشید، حتما تا به حال واژه فیبر به گوشتان خورده است، فیبر ماده ای مغذی در انواع خوراکی ها به خصوص سبزیجات است که نقشی اساسی در درمان یبوست دارد. فیبر قابلیت هضم در بدن انسان را نداشته و به همین جهت در روده ها تجمع می کند، و با افزایش حجم مدفوع در درمان این بیماری موثر است.

برای افزودن این ماده به رژیم خود میتوانید مصرف انواع سبزیجات کنگر فرنگی، نخود فرنگی، شلغم و میوه هایی مانند توت فرنگی، گیلاس، شاه توت، گلابی، انجیر و… نیز انواع حبوبات (لپه، لوبیا قرمز و …) را در رژیم غذایی خود بگنجانید. هر فرد باید به طور متوسط باید بین ۳۰ تا ۳۵ گرم فیبر در طول روز دریافت نماید.

هشدار : برای مصرف فیبر دو نکته را به یاد داشته باشید، اولا افزودن آن به رژیم باید به تدریج انجام شود و دوماً در مصرف فیبر نباید زیاده روی نمود، چرا که در این صورت ممکن است، تاثیرات عکس داشته باشد.

آب فراوان

به آب لقب مایه حیات داده شده، زیرا که گفته می شود، نوشیدن آب برای حیات ضروری است. اما ما نظر دیگری داریم. نوشیدن آب نه تنها برای حیات، بلکه برای تضمین سلامت جسم نیز ضروری است. هر فرد به طور متوسط باید ۸ لیوان آب در طول روز بنوشد.

ارتباط آب و هموروئید نیز، به همان مسئله یبوست بر می گردد. کم آبی موجب خشک شدن مدفوع شده که به موجب آن عمل دفع نیز به سختی انجام گرفته و فشار زیادی به سیاهرگ های کانال مقعد وارد می شود.

برای این منظور می توانید از دیگر نوشیدنی ها مانند آب های گازدار و یا آب میوه های طبیعی نیز کمک بگیرید.

ویتامین های تاثیرگذار

از ویتامین هایی که می توانند در درمان این بیماری موثر باشند، می توانیم به ویتامین K و ویتامین C اشاره کنیم. مصرف ویتامین K به علت تاثیرگذاری در انعقاد خون و مصرف ویتامین C به سبب خاصیت ترمیم کنندگی و برطرف کننده التهابات در درمان این بیماری موثر است.

برای دریافت ویتامین K از سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم پیچ، کاهو، مارچوبه و برای دریافت ویتامین C مصرف میوه هایی مانند پرتقال را در رژیم روزانه خود قرار دهید.

منیزیم

این ماده معدنی به حفظ آب در روده کمک می کند. پس چون در درمان یبوست اثر گذار است، در رفع هموروئید نیز موثر خواهد بود. انواع آجیل ها شامل کشمش، بادام زمینی، بادام هندی و … از منابع منیزیم هستند. از منابع گیاهی منیزیم نیز می توانیم به اسفناج، آووکادو، سیب زمینی و موز اشاره کنیم. همچنین آب نیز می تواند از منابع این ماده باشد.

ملین طبیعی آخرین راهکار

در صورتی که مشکل یبوست حتی پس از افزودن فیبر به رژیم غذایی حل نشده است. می توانید با مشورت پزشک از ملین های طبیعی مانند پسلیوم و یا حتی داروهای ملین استفاده کنید.

هشدار : زیاده روی در مصرف ملین و یا مصرف طولانی مدت آن، تاثیر عکسی داشته و توصیه نمیشود.

برای درمان بواسیر چه نخوریم؟

غذاهای مضر در درمان بواسیر یا هموروئید

اهمیت محدود کردن رژیم غذایی و در واقع این چه نخوریم ها از موارد قبلی کمتر نیست. در واقع اگر می خواهید به نتیجه دلخواه خود برسید و از شر بیماری خلاص شوید، رعایت نکاتی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، نیز الزامی است.

  • خداحافظی موقتی با فلفل : لازم است تا رسیدن به بهبودی کامل مصرف فلفل را به حداقل برسانید. فلفل حاوی ماده ای به نام کاپسایسین است، این ماده نه تنها در التهاب بیشتر اثر گذار است بلکه با تاثیر بر نورون های عصبی انتقال درد را نیز شدت می بخشد.
  • گوشت قرمز ممنوع : گوشت قرمز یبوست را تحریک کرده پس در تشدید هموروئید نیز اثر گذار است.
  • جایگزین کردن روغن های طبیعی : اگر نمی خواهید برای همیشه این جایگزینی را انجام دهید، حداقل در دورانی که مبتلا به این بیماری هستید و تا بهبودی کامل به جای روغن های نباتی از روغن زیتون و کتان استفاده نمایید.
  • الکل مقصر اصلی : نوشیدن الکل به خصوص در مقادیر زیاد، یکی از علت های بواسیر است. الکل موجب انبساط یا گشاد شدن عروق میشود و طبیعی است که نقش اساسی در این بیماری داشته باشد. لازم است حتی پس از بهبودی کامل هم مصرف الکل را کنترل و یا حذف کنید.
  • نمک دشمن هموروئید : نمک حاوی مقادیر قابل توجهی سدیم است، سدیم نه تنها موجب کم آبی بدن شده بلکه با افزایش نفخ در تشدید بیماری نیز اثر گذار خواهد بود.
  • نوشیدن قهوه موقتا ممنوع : قهوه حاوی درصد بالایی از کافئین است، بنابراین با کاهش حجم آب در بدن و تشدید یبوست در پیشرفت این بیماری نیز اثر گذار است.
  • گرمی جات و تشدید هموروئید : مصرف خوراکی هایی با طبع گرم مانند سیر، میخک، تخم مرغ و … می توانند بیماری شما را شدت ببخشند.

علاوه بر موارد بالا، کاهش مصرف محصولات لبنی، میوه ها کال، غذاهای فرآوری شده، غذاهای چرب و سرخ شده و نوشابه های گازدار نیز به علت تشدید یبوست توصیه شده است.

آیا با تغییر در رژیم غذایی می توان هموروئید را درمان کرد؟

اولاً بگوییم که منظور ما از درمان هموروئید برطرف کردن قطعی این عارضه است، نه بهبود علائم. رژیم غذایی در بهترین حالت می تواند به رفع علائم محدودی از بیماری کمک کرده و از پیشرفت عارضه جلوگیری کند، ولی درمان قطعی نیست.

برای اینکه بیماری به طور قطع درمان شود، می بایست زائده هموروئیدی که همان سیاهرگ متورم شده است، با جراحی برداشته شود. حال اگر مشکل شما با زیر تیغ جراحی رفتن و تحمل عوارض آن است، به شما پیشنهاد میکنیم. از روش نوین درمان یعنی درمان بواسیر با لیزر استفاده کنید. لیزر هیچ یک از مشکلات و عوارض جراحی نظیر درد، عفونت، خونریزی، آسیب به اسفنکتر و بی اختیاری و … را نداشته و ضمن آنکه سرپایی انجام شده، درمان قطعی نیز به شمار می رود.

حال شاید با خود بگویید تغییر در رژیم غذایی بی فایده است؟ خیر، باید بگوییم با وجود همه این توضیحات در رابطه با درمان، باز هم تغییر اساسی در رژیم غذایی الزامی است. اولاً رژیم صحیح می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند، و این خود یک امتیاز ویژه محسوب میشود. دوماً اگر قبلا با جراحی یا لیزر بیماری خود را درمان نموده اید، آگاهی از رژیم مناسب برای این بیماری می تواند از عود مجدد بیماری جلوگیری نماید. پس رعایت نکات بالا در هر مرحله ای از بیماری مفید خواهد بود.

4
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
پاسخ مشاوربهارسعید Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
سعید
سعید

سلام خوردن کافئین و قهوه برای هموروئید مضر هست؟