آیا بواسیر خونی خطرناک است؟درمان خونریزی بواسیر

آیا بواسیر خونی خطرناک است؟درمان خونریزی بواسیر

بواسیر یا هموروئید که شایع ترین بیماری نشیمنگاهی به شمار می رود و بیش از نیمی از جمعیت جهان آن را تجربه می کنند، در هر فردی به شکلی متفاوت نمایان می شود. بواسیر خونی یکی از انواع هموروئید است که در نتیجه فشار بیش از حد به رگ های کانال مقعد و پارگی در این رگها ایجاد می شود و نشانه آن خونریزی است.

در واقع هر نوع هموروئید خارجی (بیرون از مقعد) و داخلی (داخل کانال مقعد) که دچار خونریزی شود بواسیر خونی شناخته می شود. البته خونریزی بیشتر در بواسیر خارجی دیده می شود. مسئله قابل تامل این است که هر نوع خونریزی مقعدی نشانه بواسیر نیست و دلایل متعددی می تواند در بروز این عارضه تاثیر گذار باشد.

بنابراین اگر با این عارضه مواجه شدید، بدون مراجعه به پزشک اقدام به خود درمانی و استفاده از داروها و درمان های خانگی نکنید.

آیا بواسیر خونی خطرناک است؟

وقتی فشار وارده بر رگ های ناحیه مقعدی به قدری افزایش پیدا کند که این عروق دچار پارگی شود، بیماری شما در مرحله ایست که باید سریعا تحت درمان قرار بگیرد. اگر خونریزی خفیف باشد و حداکثر تا هفت روز بهبود پیدا کند، آسیب جدی نیست.

اما اگر بیش از یک هفته است که با این عارضه مواجه شدید، نباید درمان را به تعویق بیندازید چون احتمال ترمیم خود به خود عروق آسیب دیده در این حالت بسیار پایین است.

در صورتی که هموروئید خونی درمان نشود، علاوه بر عوارض و مشکلاتی مثل درد، سوزش، التهاب و در نهایت احتمال مسدود شدن انتهای روده ممکن است به دلیل خونریزی مدارم و به مرور زمان دچار کم خونی شوید.

حالت خطر و اورژانسی زمانی است که خونریزی شدید باشد. در چنین شرایطی باید فورا به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

درمان خونریزی بواسیر

در درجه خفیف خونریزی و در گام نخست می توان با تغییر سبک تغذیه و استفاده از فیبر کافی، به درمان یبوست و در نتیجه کاهش فشار مقعد و درمان خونریزی بواسیر کمک کرد. همچنین استفاده از داروهای ملین و پماد هموروئید طبق دستور پزشک ممکن است تاثیر مثبتی در بهبود و درمان بیماری داشته باشد.

اما اگر بعد از هفت روز بهبودی حاصل نشد باید از روش های پزشکی برای درمان خونریزی بواسیر کمک گرفت. بهترین روش که به عنوان درمانی سریع و قطعی شناخته می شود استفاده از لیزر است اما طبق نظر پزشک از سایر روش های درمان هم می توان استفاده کرد.

4
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
پاسخ مشاوراحمدفائره Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
فائره
فائره

من امروز موقع دفع خونریزی کردم خیلی نگرانم قبلا هموروئید داشتم اما نمیدونم خونریزی بخاطر اونه یا نه؟خطرناکه؟

احمد
احمد

سلام دکتر چندوقتیه دور مثعدم چندتا گوشت اضافه بود که انگار خون داخلشون جمع شده بود و دیروز که رفتم دستشویی یه مقدار زیادی خونریزی کردم این خطرناکه؟اگه بواسیر خونی باشه باید چجوری درمانش کنم؟